Home Families Overview Families Genera Species


Gattungen (Genera)
 

  Abacetus (Carabidae)
  Abax (Carabidae)
  Ablabus (Colydiidae)
  Abraeus (Histeridae)
  Abryna (Cerambycidae)
  Acalles (Curculionidae)
  Acalolepta (Cerambycidae)
  Acalyptus (Curculionidae)
  Acanthocinus (Cerambycidae)
  Acanthoderes (Cerambycidae)
  Acanthoscelides (Bruchidae)
  Acentrotypus (Apionidae)
  Achopera (Curculionidae)
  Acidota (Staphylinidae)
  Acilius (Dytiscidae, Palaearktische Region)
  Acilius (Dytiscidae, Orientalische Region)
  Acmaeodera (Buprestidae, Aethiopische Region)
  Acmaeodera (Buprestidae, Palaearktische Region)
  Acmaeoderella (Buprestidae)
  Acmaeops (Cerambycidae)
  Acritus (Histeridae)
  Acrocinus (Cerambycidae)
  Acrocyrtidus (cerambycidae)
  Acrolocha (Staphylinidae)
  Acrotona (Staphylinidae, Aethiopische Region)
  Acrotrichis (Ptiliidae)
  Acrulia (Staphylinidae)
  Actenicerus (Elateridae)
  Actenodia (Meloidae)
  Actidium (Ptiliidae)
  Actinopteryx (Ptiliidae)
  Acupalpus (Carabidae)
  Adalia (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Adelostoma (Tenebrionidae, Palaeartic Region)
  Adelotopus (Carabidae)
  Adesmia (Tenebrionidae)
  Adrastus (Elateridae)
  Aegialia (Scarabaeidae)
  Aegus (Lucanidae, Orientalische Region)
  Aegus (Lucanidae, Australische Region)
  Aeletes (Histeridae)
  Aeolesthes (Cerambycidae)
  Aepus (Carabidae)
  Aethiessa (Scarabaeidae)
  Aesalus (Lucanidae)
  Afrorthocerus (Colydiidae, Ethiopian Region
  Agabus (Dytiscidae, Paläarktische Region)
  Aganocrossus (Scarabaeidae)
  Agapanthia (Cerambycidae)
  Agaricophagus (Leiodidae)
  Agathidium (Leiodidae)
  Agelastica (Chrysomelidae)
  Agenysa (Chrysomelidae)
  Agestrata (Scarabaeidae)
  Aglenus (Colydiidae)
  Agonum (Carabidae)
  Agrilus (Buprestidae)
  Agriotes (Elateridae)
  Agrypnus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Ahasverus (Silvanidae)
  Aizobius (Apionidae)
 

Akis (Tenebrionidae)

  Allardiana (Scarabaeidae)
  Aleochara (Staphylinidae, Aethiopische Region)
  Aleochara (Staphylinidae, Orientalische Region)
  Aleochara (Staphylinidae, Palaearktische Region)
  Alianta (Staphylinidae)
  Allodissus (Cerambycidae)
  Allogymnopleurus (Scarabaeidae)
  Aloconota (Staphylinidae)
  Alosimus (Meloidae)
  Alosterna (Cerambycidae)
  Alphasida (Tenebrionidae)
  Alphitobius (Tenebrionidae)
  Alphitophagus (Tenebrionidae)
  Altica (Chrysomelidae)
  Amalorrhynchus (Curculionidae
  Amalus (Curculionidae)
 

Amara (Carabidae)

  Amaraochara (Staphylinidae)
  Amarygmus (Tenebrionidae, Australische Region)
  Amarygmus (Tenebrionidae, Orientalische Region)
  Amblystomus (Carabidae, Ethiopian region))
  Amitao (Scarabaeidae)
  Amorphocephala (Brentidae)
  Ampedus (Elateridae)
  Amphichroum (Staphylinidae)
  Amphicyllis (Leiodidae)
  Amphimallon (Scarabaeidae)
  Amphiops (Hydrophilidae)
  Anacaena (Hydrophilidae)
  Anaglyptus (Cerambycidae)
  Anastrangalia (Cerambycidae)
  Anatis (Coccinellidae, Palaearctic Region)
 

Anchomenus (Carabidae)

  Anchonidium (Curculionidae)
  Ancistronycha (Cantharidae, Palaearctic Region)
  Anisandrus (Curculionidae)
  Anisodactylus (Carabidae)
  Anisorrhina (Scarabaeidae)
  Anisotoma (Leiodidae)
  Anisosticta (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Anitys (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Anobium (Anobiidae, Palaearctic Region))
  Anochilia (Scarabaeidae)
  Anomala (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Anomala (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Anomalipus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Anomalocera (Scarabaeidae)
  Anomognathus (Staphylinidae)
  Anoplodera (Cerambycidae)
  Anoplotrupes (Geotrupidae)
  Anoplus (Curculionidae)
  Anostirus (Elateridae)
  Anotylus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
  Anoxia (Scarabaeidae)
  Anthaxia  (Buprestidae, Athiopische Region)
  Anthaxia  (Buprestidae, Palaearkt. Region)
  Anthelephila (Anthicidae)
 

Anthia (Carabidae)

  Anthicus (Anthicidae, Aethiopische Region)
  Anthicus (Anthicidae, Palaearktische Region)
  Anthobium (Staphylinidae)
  Anthocomus (Malachiidae)
  Anthonomus (Curculionidae)
  Anthophagus (Staphylinidae)
  Anthracus (Carabidae)
  Anthrenocerus (Dermestidae, Palaearctic Region)
  Anthrenus (Dermestidae Ethiopian Region)
  Anthrenus (Dermestidae Palaearctic Region)
  Anthribus (Anthribidae)
  Aphanisticus (Buprestidae, Palaearctic Region)
  Aphanochroa (Scarabaeidae)
  Aphidecta (Coccinellidae)
  Aphodius (Scarabaeidae Oriental Region)
  Aphodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Aphodobius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Aphrodisium (Cerambycidae)
  Aphthona (Chrysomelidae)
  Apion (Apionidae)
  Aplocnemus (Dasytidae, Palaearctic Region)
  Aplotarsus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Apobletes (Histeridae)
  Apocnosis (Scarabaeidae)
  Apoderus (Attelabidae)
  Apolecta (Anthribidae)
  Apomecyna (Cerambycidae, Australische Region)
  Apomecyna (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Aprostoma (Colydiidae)
  Apteropeda (Chrysomelidae)
  Araecerus (Anthribidae, Australische Region)
  Araecerus (Anthribidae, Palaearktische  Region)
  Araespor (Cerambycidae)
  Archarius (Curculionidae
  Archicolliuris (Carabidae)
  Argopus (Chrysomelidae)
  Argyrophegges (Scarabaeidae)
 

Arhopalus (Cerambycidae)

  Aromia (Cerambycidae)
  Arpedium (Staphylinidae)
  Arthrodeis (Tenebrionidae)
 

Asaphidion (Carabidae)

  Asemum (Cerambycidae)
  Asida  (Tenebrionidae)
  Aspidapion (Apionidae)
  Aspidimorpha (Chrysomelidae, Ethiopian. Reg.)
  Aspidimorpha (Chrysomelidae, Orient. Reg.)
  Asprotera (Colydiidae, Zopheridae, Ethiopian Region)
  Asteriza (Chrysomelidae)
  Astraea (Scarabaeidae)
  Ataenius (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Atelais (Cerambycidae)
  Atheta (Staphylinidae, Oriental Region)
  Atheta (Staphylinidae, Palaearctic Region)
  Atheta (Staphylinidae, Ethiopian Region)
  Atholus (Histeridae)
  Athous (Elateridae)
  Atomaria (Cryptophagidae)
  Atrecus (Staphylinidae)
  Attactagenus (Curculionidae)
  Attagenus (Dermestidae, Palaearctic Region)
  Attalus (Malachiidae)
  Attelabus (Attelabidae)
  Atyscus (Colydiidae, Australian Region)
  Augyles (Heteroceridae, Oriental Region)
  Augyles (Heteroceridae, Palaearctic Region)
  Aulacobaris (Curculionidae)
  Aulacoderus (Anthicidae)
  Aulacoryssus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Aulonium (Colydiidae)
  Aulonogyrus (Gyrinidae)
  Aulonothroscus (Throscidae, Palaearctic Region)
  Autalia (Staphylinidae)
  Axinotarsus (Malachiidae)
  Badister (Carabidae)
  Baeocrara (Ptiliidae, Palaearctic Region)
  Baranowskiella (Ptiliidae, Palaearctic Region)
  Baris (Curculionidae)
  Barynotus (Curculionidae)
  Barypeithes (Curculionidae)
  Basitropis (Anthribidae)
  Batocera (Cerambycidae, Australische Region)
  Batocera (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Batophila (Chrysomelidae)
  Batoscelis (Carabidae, Ethiopian Region)
  Beccariola (Endomychidae)
  Belionota (Buprestidae, Orientalische Region)
  Belionota (Buprestidae, Australische Region)
  Bembidion (Carabidae, Ethiopian Region)
  Bembidion (Carabidae, Palaearctic Region)
  Berberomeloe (Meloidae)
  Berginus (Mycetophagidae)
  Berosus (Hydrophilidae, Australische Region)
  Berosus (Hydrophilidae, Orientalische Region)
  Berosus (Hydrophilidae, Palaearktische Region)
  Bethelium (Cerambycidae)
  Betulapion (Apionidae)
  Bhutania (Colydiidae, Oriental Region)
  Bidessus (Dytiscidae)
  Bitoma (Colydiidae, Australian Region)
  Bitoma (Colydiidae, Neotropical Region)
  Bitoma (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Bityle (Cerambycidae)
  Blaps (Tenebrionidae)
  Bledius (Staphylinidae)
  Blemus (Carabidae)
  Blepharida (Chrysomelidae)
  Blethisa (Carabidae)
  Blitophaga (Silphidae)
  Bodilus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Boeomimetes (Carabidae)
  Bolbelasmus (Geotrupidae)
  Bolitochara (Staphylinidae)
 

Bolitophagus (Tenebrionidae)

  Borneochroma (Cerambycidae)
  Bostrichoplites (Bostrichidae)
  Bostrichus (Bostrichidae, Palaearctic Region)
  Botanochara (Chrysomelidae, Neotropical Region)
  Bothrideres (Bothrideridae, Palaearctic Region)
  Bothynoderes (Curculionidae)
  Brachinus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Brachinus (Carabidae, Palaearctic Region)
  Brachonyx, Curculionidae
  Brachyderes (Curculionidae)
  Brachymacroma (Scarabaeidae)
  Brachymitra (Scarabaeidae)
  Brachyodes (Carabidae, Ethiopian Region)
  Brachypera (Curculionidae)
  Brachyphrynus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Brachypterolus (Kateretidae, Palaearctic Region)
  Brachypteroma (Cerambycidae)
  Brachypterus (Kateretidae, Palaearctic Region)
 

Brachyta (Cerambycidae)

  Brachysomus (Curculionidae)
  Brachyusa (Staphylinidae)
  Bradybaenus (Carabidae)
  Bradybatus (Curculionidae)
  Bradycellus (Carabidae)
  Brevechelidonium (Cerambycidae)
  Brindalus (Scarabaeidae)
  Bromius (Chrysomelidae)
  Broscus (Carabidae)
  Broxilus (Lycidae)
  Bruchidius (Bruchidae, Palaearctic Region))
  Bruchus (Bruchidae)
  Bryaxis (Pselaphidae)
  Brychius (Haliplidae)
  Bubas (Scarabaeidae)
  Buprestis (Buprestidae)
  Byctiscus (Rhynchitidae)
  Byrrhus (Byrrhidae)
  Byturus (Byturidae)
  Cabalia (Meloidae)
  Cabirutus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Caccobius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Caccobius (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Caedius (Tenebrionidae)
  Caelorrhina  (Scarabaeidae)
  Caelostomus (Carabidae, Oriental Region)
  Caenocara (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Caenopsis (Curculionidae)
  Caenorhinus (Rhynchitidae)
  Calambus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Calathus (Carabidae)
  Callidium (Cerambycidae)
  Callimellum (Cerambycidae)
  Callipogon (Cerambycidae)
  Callistethus (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Callistus (Carabidae)
  Callosobruchus (Bruchidae)
  Calochroa (Carabidae, Oriental Region)
  Calodera (Staphylinidae)
  Calodromius (Carabidae)
  Calodromus (Brentidae)
  Calomera (Carabidae, Ethiopian Region)
  Calomera (Carabidae, Australian Region)
  Calomera (Carabidae, Palaearctic Region)
  Calomicrus (Chrysomelidae)
  Calophaena (Carabidae)
  Calosirus (Curculionidae)
  Calosoma (Carabidae, Ethiopian Region)
  Calosoma (Carabidae, Palaearctic Region)
  Calvia (Coccinellidae Palaearctic Region)
  Calyptomerus (Clambidae)
  Campsiura (Scarabaeidae
  Cantharis (Cantharidae)
  Cantharolethrus (Lucanidae)
  Canthon (Scarabaeidae)
  Canthydrus (Notridae)
  Carabdytes (Dytiscidae)
 

Carabus (Carabidae, Palaearctic Region)

  Carcinops (Histeridae)
  Cardiophorus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Carpelimus (Staphylinidae, Palaearctic Region))
  Carpophilus, (Nitidulidae, Oriental Region)
  Carpophilus, (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Carterus (Carabidae)
  Cartodere (Latridiidae, Palaearctic Region)
  Casapus (Ptinidae)
  Cassida (Chrysomelidae, Oriental Region)
  Cassida (Chrysomelidae, Palaeartic Region)
  Castiarina (Buprestidae)
  Catapion (Aponidae)
  Catascopus (Carabidae, Australische Region)
  Catascopus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Catascopus (Carabidae, Orientalische Region)
  Catharsius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Catharsius (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Cathormiocerus (curculionidae)
  Catomus (Tenebrionidae)
  Catopidius (Cholevidae)
  Catops (Cholevidae)
  Caulotrupis (Curculionidae, Palaearctic Region)
  Cenoscelis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Cephalostenus (Tenebrionidae)
  Cephennium (Scydmaenidae)
  Ceralces (Chrysomelidae)
  Cerambyx (Cerambycidae)
  Ceratapion (Apionidae)
  Ceratophyus (Geotrupidae)
  Cerchanotus (Colydiidae)
  Cercyon (Hydrophilidae, Oriental Region)
  Cercyon (Hydrophilidae, Palaearctic Region)
  Cereopsius  (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Cerobates (Brentidae)
  Cerocoma (Meloidae)
  Ceroplesis (Cerambycidae)
  Ceropria (Tenebrionidae)
  Ceruchus (Lucanidae)
  Cerylon (Cerylonidae)
  Cetonia (Scarabaeidae
  Ceutorhynchus (Curculionidae)
  Chaetabraeus, Histeridae
  Chaetarthria, Hydrophilidae
  Chaetocnema (Chrysomelidae)
  Chaetophora (Byrrhidae)
  Chalcionellus (Histeridae)
  Chalcophora (Buprestidae)
  Chalcothea (Scarabaeidae)
  Chalcolepidius (Elateridae)
  Chalconotus (Scarabaeidae, Ethiopian Region))
  Charagmus (Curculionidae)
  Charopus (Malachiidae)
  Chasmogenus (Hydrophilidae)
  Cheirodes (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Cheirodes (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Cheironitis (Scarabaeidae)
  Chelidonium (Cerambycidae, Oriental Region))
  Chelymorpha (Chrysomelidae)
  Chilocorus (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Chlaenius (Carabidae, Aethiopische Region)
  Chlaenius (Carabidae, Oriental Region)
  Chlaenius (Carabidae, Palaearctic Region)
  Chloridolum (Cerambycidae)
  Chlorophorus (Cerambycidae)
  Choleva (Cholevidae)
  Chondrorrhina (Scarabaeidae)
  Choragus (Anthribidae)
  Chromalizus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
  Chromovalgus (Scarabaeidae)
  Chrysochares (Chrysomelidae)
  Chrysodema (Buprestidae)
 

Chrysomela (Chrysomelidae)

  Chrysolina (Chrysomelidae)
  Cicindela (Carabidae)
  Cicones (Colydiidae)
  Cidnopus (Elateridae)
  Cillenus (Carabidae)
  Cimberis (Cimberidae)
  Cionus (Curculionidae)
  Cis (Cisidae)
  Clambus (Clambidae, Palaearctic Region)
  Cleonis (Curculionidae)
  Cleopomiarus (Curculionidae)
  Cleopus (Curculionidae)
  Clerus (Cleridae)
  Clinidium (Carabidae Palaearctic Region)
  Clinteria (Scarabaeidae)
  Clitobius (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Clivina  (Carabidae, Ethiopian Region)
  Clivina  (Carabidae, Palaearctic Region)
  Clivina (Carabidae, Oriental Region)
 

Clytra (Chrysomelidae)

  Clytus (Cerambycidae)
  Coccinella (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Coeliodes (Curculionidae)
  Coeliodinus (Curculionidae)
  Coelositona (Curculionidae)
  Coelostoma (Hydrophilidae, Oriental Region)
  Coelostoma (Hydrophilidae, Palaearctic Region)
  Coenochilus (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Coenochilus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Coilodera (Scarabaeidae)
  Colaspidema (Chyrsomelidae)
  Colenis (Leiodidae)
  Colliuris (Carabidae, Ethiopian Region)
  Colobicus (Colydiidae, Australian Region)
  Colobicus (Colydiidae, Zopheridae, Oriental Region)
  Colobicus (Colydiidae, Zopheridae, Palaearctic Region)
  Colon (Colonidae)
  Colotes (Malachiidae)
  Colpotus (Tenebrionidae)
  Colydium (Colydiidae)
  Colymbetes (Dytiscidae)
  Combocerus (Erotylidae)
  Conchyloctenia (Chrysomelidae)
  Coniocleonus (Curculionidae)
  Conognatha (Buprestidae)
  Conopalpus (Melandryidae)
  Copelatus (Dytiscidae, Orientalische Region)
  Coprimorphus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Copris (Scarabaeidae, Aethiopische Region))
  Copris (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Copris (Scarabaeidae, Palaearktische Region)
  Coprophanaeus (Scarabaeidae)
  Coprophilus (Staphylinidae)
  Coptengis (Erotylidae)
  Coptocercus (Cerambycidae)
  Coptodera (Carabidae, Oriental Region)
  Coptomia (Scarabaeidae)
  Coptocercus (Cerambycidae)
  Cordalia (Staphylinidae, Aethiopische Region)
  Corticaria (Latridiidae)
  Corticarina (Latridiidae,  Palaearctic Region)
  Corticeus (Tenebrionidae)
  Corticus (Colydiidae)
  Cortodera (Cerambycidae)
  Corylophus (Corylophidae, Palaearctic Region)
  Corymbia (Cerambycidae)
  Coryphium (Staphylinidae)
  Cosmobaris (Curculionidae)
  Cosmodela (Carabidae, Oriental Region))
  Cotaster (Curculionidae)
  Cotinis (Scarabaeidae, Nearktische Region)
  Cotinis (Scarabaeidae, Neotropische Region)
  Coxelus (Colydiidae, Zopheridae) (Ethiopian Region)
  Crassichroma (Cerambycidae)
  Craterocyphus (Scarabaeidae)
  Cratognathus (Carabidae)
  Crenitis (Hydrophilidae)
  Creophilus (Staphylinidae)
 

Crepidodera (Chrysomelidae)

  Crioceris (Chrysomelidae)
  Cristenes (Cerambycidae)
 

Crossotus (Cerambycidae)

  Cryphaeus (Tenebrionidae)
  Crypticus (Tenebrionidae)
 

Cryptocephalus (Chrysomelidae)

  Ctenicera (Elateridae)
  Cryptarcha (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Cryptolestes (Laemophloeidae)
  Cryptophagus (Cryptophagidae)
  Cryptopleurum (Hydrophilidae)
  Cryptorhynchus (Curculionidae)
  Crypturgus (Scolytidae)
  Ctenicera (Elateridae)
  Cteniopus (Alleculidae)
  Ctesias (Dermerstidae, Palaearctic Region)
  Curculio (Curculionidae)
  Curimopsis (Byrrhidae)
  Cyanapion (Apionidae)
  Cyanostolus (Monotomidae)
  Cybister (Dytiscidae Orientalische Region)
  Cybister (Dytiscidae, Palaearktische Region)
  Cybocephalus (Cybocephalidae)
  Cychramus (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Cychrus (Carabidae)
  Cyclommatus (Lucanidae, Australian  Region)
  Cyclommatus (Lucanidae, Oriental Region))
  Cylidrus (Cleridae)
  Cylindera (Carabidae, Australian Region)
  Cylindera (Carabidae, Oriental Region)
  Cylindera (Carabidae, Palaearctic Region)
  Cylindronotus (Tenebrionidae)
  Cymbiodyta (Hydrophilidae)
  Cymindis (Carabidae)
  Cyphogastra (Buprestidae)
  Cypholoba (Carabidae)
  Cyphon (Scirtidae)
  Cyprolais (Scarabaeidae)
  Cyptochirus (Scarabaeidae)
  Cyriocrates (Cerambycidae)
  Cyriodera (Scarabaeidae)
  Cyrtogrammus (Cerambycidae)
  Cyrtonota (Chrysomelidae
  Cytilus (Byrrhidae)
  Dacne (Erotylidae)
  Dactylosternum (Hydrophilidae, Oriental Region)
  Dactylosternum (Hydrophilidae, Palearctic Region)
  Dactylozodes (Buprestidae)
  Dailognatha (Tenebrionidae)
  Dalopius (Elateridae Palaearctic Region)
  Danacaea (Melyridae)
  Dascillus (Dascillidae)
  Dastarcus (Colydiidae, Australian Region)
  Dasycerus (Staphylinidae)
  Datonychus (Curculionidae)
  Declivitata (Coccinellidae)
  Deilus (Cerambycidae)
  Deleaster (Staphylinidae)
  Deliphrum (Staphylinidae)
  Demetrias (Carabidae)
  Dendarus (Tenebrionidae)
  Dendrocellus (Carabidae, Oriental Region)
  Dendroctonus (Scolytidae)
  Dendrophilus (Histeridae)
  Dendroxena (Silphidae, Palaearctic Region)
  Denops (Cleridae)
  Denticollis (Elateridae)
  Deporaus (Curculionidae)
  Dermestes (Dermestidae, Aethiopische Region)
  Dermestes (Dermestidae, Palaearctic Region)
 

Derocrepis (Chrysomelidae)

  Deronectes (Dytiscidae)
  Derosphaerus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Desmidophorus (Curculionidae)
  Deubelia (Staphylinidae)
  Diabroctis (Scarabaeidae)
  Diabrotica (Chrysomelidae)
  Diachromus (Carabidae)
  Diaconthous (Elateridae, Palaearctic Region)
  Dialytes (Scarabaeidae)
  Dianous (Staphylinidae, Oriental Region)
  Diaperis (Tenebrionidae
  Diastellopalpus (Scarabaeidae)
  Diastictus (Scarabaeidae)
  Diastocera (Cerambycidae)
  Dibolia (Chrysomelidae)
  Dicaelindus Carabidae, Oriental Region)
  Dicercomorpha (Buprestidae, Oriental Region)
  Dicercomorpha (Buprestidae, Australian  Region)
  Dichaetochilus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Dicheirotrichus (Carabidae)
  Dichotymus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Dicladispa (Chrysomelidae, Ethiopian Region)
  Dicladispa (Chrysomelidae, Palaearctic Region)
  Dicronocephalus (Scarabaeidae)
  Dicronychus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Dictyoptera (Lycidae, Palaearctic Region)
  Dicladispa (Chrysomelidae)
  Dictamnia (Cerambycidae)
  Didactylia (Scarabaeidae)
  Dieckmaniellus (Apionidae)
  Dienerella (Latridiidae, Palaearctic Region)
  Digenethle (Scarabaeidae)
  Dilochrosis (Scarabaeidae)
  Dilortomaeus, Scarabaeidae
  Dinaraea (Staphylinidae)
  Dinoderus (Bostrichidae, Palaearctic Region)
  Dinoptera (Cerambycidae)
  Diplapion (Apionidae)
  Diplognatha (Scarabaeidae)
  Diplopleurus (Staphylinidae)
  Diplotoma (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Dischista (Scarabaeidae)
  Discopeltis (Scarabaeidae)
  Dissoleucas (Anthribidae)
  Ditomus (Carabidae)
  Divales (Melyridae)
  Dixus (Carabidae)
  Dolichepilysta (Cerambycidae, Australische Region)
  Dolichepilysta (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Dolichoctis (Carabidae)
  Dolichosoma (Dasytidae)
  Donacia (Chrysomelidae)
  Dorcadion (Cerambycidae)
  Dorcatypus (Cerambycidae)
  Dorcus (Lucanidae, Australische Region)
  Dorcus (Lucanidae, Orientalische Region)
  Dorcus (Lucanidae, Paläarktische Region)
  Dorynota (Chrysomelidae)
  Doryscelis (Scarabaeidae)
  Dorysthenes (Cerambycidae)
  Dorytomus (Curculionidae)
  Drepanocerus (Scarabaeidae)
  Drilus (Drilidae, Palaearctic Region)
  Dromius (Carabidae)
  Dropephylla (Staphylinidae)
  Drupenatus (Curculionidae)
  Drusilla  (Staphylinidae, Ethiopian Region)
  Drusilla (Staphylinidae Palaearctic Region)
  Dryocoetes (Scolytidae)
  Dryophilus (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Dryophthorus (Curculionidae)
  Dryops (Dryopidae)
  Drypta (Carabidae, Australische Region)
  Drypta (Carabidae, Orientalische Region)
  Drypta (Carabidae, Palaearktische Region)
  Dubianella (Cerambycidae)
  Dymasius (Cerambycidae)
  Dymusia (Scarabaeidae)
  Dynastes (Scarabaeidae)
  Dyschiriodes (Carabidae)
  Dyschirius (Carabidae)
  Dyspilophora (Scarabaeidae)
  Dytiscus (Dytiscidae)
  Egadroma (Carabidae, Ethiopian Region)
  Elaidus (Cerambycidae)
  Elaphropus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Elaphropus (Carabidae, Palaearctic Region)
  Elaphrus (Carabidae)
  Elater (Elateridea, Palaearctic Region)
  Eledona (Tenebrionidae)
  Ellescus (Curculionidae)
  Elmis (Elmidae)
  Elodes (Scirtidae)
  Embrikstrandia (Cerambycidae)
  Enantolia (Carabidae)
  Enarsus (Colydiidae)
  Endeitoma (Colydiidae, Australian Region)
  Endeitoma (Colydiidae, Neotropical Region)
  Endestes (Colydiidae, Neotropical Region)
  Endomia (Anthicidae)
  Endomychus (Endomychidae)
  Endophloeus (Colydiidae)
  Enedreutes (Anthribidae)
  Enema (Scarabaeidae)
  Enicmus (Latridiidae, Palaearctic Region)
  Ennearthron (Ciidae, Palaearctic Region)
  Enochrus (Hydrophilidae, Palaearctic Region)
  Enochrus (Hydrophilidae, Oriental Region)
  Enoplotrupes (Scarabaeidae)
  Eodrepanus (Scarabaeidae)
  Eoporis (Cerambycidae)
  Epaphius (Carabidae)
  Epepeotes (Cerambycidae, Australische Region)
  Epepeotes (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Ephistemus (Cryptophagidae)
  Epierus (Histeridae)
  Epiphanis (Eucnemidae, Palaearctic Region)
  Epitrix (Chrysomelidae)
  Epuraea (Nitidulidae, Oriental Region)
  Epuraea (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Eretes (Dytiscidae, Ethiopian Region)
  Eretes (Dytiscidae, AustralianRegion)
  Ergates (Cerambycidae)
  Ernobius (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Ernoporicus (Scolytidae)
  Ernoporus (Scolytidae)
  Erodius (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Esolus (Elmidae)
  Esymus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Ethelcus (Curculionidae)
  Ethelema (Colydiidae, Neotropical Region)
  Euboeus (Tenebrionidae)
  Eubria (Psephenidae)
  Eubrychius (Curculionidae)
  Euchilia (Scarabaeidae)
  Euchitonia (Cerambycidae)
  Euchloropus (Scarabaeidae)
  Euchroma (Buprestidae)
  Eucinetus (Eucinetidae, Palaearctic Region)
  Eucnemis (Eucnemidae, Palaearctic Region)
  Euconnus (Scydmaenidae
  Eucorynus (Anthribidae)
  Eucranirum (Scarabaeidae)
  Eucyrtus (Tenebrionidae)
  Eudicella (Scarabaeidae)
  Eugenysa (Chrysomelidae)
  Euheptaulacus (Scarabaeidae)
  Eulasia (Glaphyridae)
  Eumacronota (Scarabaeidae)
  Eumetopus (Epimetopidae, Oriental Region))
  Eumolpus (Chrysomelidae)
  Eumorphus (Endomychidae)
  Eumolpus (Chrysomelidae, Neotropische Region)
  Euoniticellus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Euonthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Euophryum (Curculionidae)
  Eupholus (Curculionidae)
  Eupoecila (Scarabaeidae)
  Euryalea (Staphylinidae)
  Eurymorpha (Carabidae)
  Eurynebria (Carabidae)
  Euryomia (Scarabaeidae)
  Euryphagus (Cerambycidae)
  Euryptilium (Ptiliidae)
  Euselates (Scarabaeidae)
  Eusphalerum (Staphylinidae)
  Euthiconus (Scydmaenidae)
  Eutrichapion (Apionidae)
  Eutrichopus (Carabidae)
  Euthia (Scydmaenidae)
  Evodinus (Cerambycidae)
  Examnes (Cerambycidae)
  Exapion (Apionidae)
  Exocentrus (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Exocentrus (Cerambycidae, Palaearktische Region)
  Exochomus (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Exomias (Curculionidae)
  Exosoma (Chrysomelidae)
  Falagria (Staphylinidae, Orientalische Region)
  Falagrioma (Staphylinidae)
  Falsepilysta (Cerambycidae)
  Falsoropica (Cerambycidae)
  Fleutiauxellus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Formicomus (Anthicidae)
  Fortagonum (Carabidae)
  Furcipus (Curculionidae)
  Gabrius (Staphylinidae)
  Galerita (Carabidae)
  Galeritiola (Carabidae)
  Galeruca (Chrysomelidae)
 

Galerucella (Chrysomelidae)

  Gametis (Scarabaeidae)
  Garreta (Scarabaeidae, Aethiopische Region)
  Garreta (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Gastrallus (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Gastrophysa (Chrysomelidae)
  Gauresthes (Cerambycidae, Oriental Region)
  Gauropterus (Staphylinidae)
  Gaurotes (Cerambycidae)
  Geodromicus (Staphylinidae)
  Georissus (Georissidae)
  Geostiba (Staphylinidae)
  Geotrupes (Geotrupidae)
  Gerania (Cerambycidae)
  Gibber (Anthribidae)
  Gibbium (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Gilletianus, Scarabaeidae
 

Glenea (Cerambycidae, Orientalische Region)

  Glenea (Cerambycidae, Australische Region)
  Glischrochilus (Nitidulidae)
  Glocianus (Curculionidae)
  Glycyphana (Scarabaeidae, Australische Region)
  Glycyphana (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Gnaphaloryx (Lucanidae)
  Gnathoncus (Histeridae)
 

Gnoma (Cerambycidae)

  Gnophota (Tenebrionidae)
  Gnorimus (Scarabaeidae)
  Golofa (Scarabaeidae)
  Gonioctena (Chrysomelidae)
  Gonocephalum (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Gonocephalum (Tenebrionidae, Australian Region)
  Gonocephalum (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Gonopus (Tenebrionidae)
  Gracilia (Cerambycidae)
 

Grammoptera (Cerambycidae)

  Graphoderus (Dytiscidae)
  Graptodytes (Dytiscidae)
  Gronops (Curculionidae)
  Grynobius (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Grypus (Curculionidae)
  Gymnetis (Scarabaeidae)
  Gymnetron (Curculionidae)
  Gymnophana (Scarabaeidae)
  Gymnopleurus (Scarabaeidae, Aethiopische Region)
  Gymnopleurus (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Gymnopleurus (Scarabaeidae, Palaearktische Region)
  Gyrinus (Gyrinidae)
  Gyrophaena (Staphylinidae)
  Habrodera (Carabidae)
  Habroscelimorpha (Carabidae)
  Hadrobregmus (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Hadroplontus (Curculionidae)
  Halacritus (Histeridae)
  Haliplus (Haliplidae)
  Halyzia (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Hapalaraea (Staphylinidae)
  Haploglossa (Staphylinidae)
  Haplotarsus (Elateridae)
  Harmonia (Coccinelidae)
  Harpalus (Carabidae, Palaearctic Region)
  Hedobia (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Hegeter (Tenebrionidae)
  Helianthemapion (Apionidae)
  Helictopleurus (Scarabaeidae)
  Heliocopris (Scarabaeidae Äthiopische Region)
  Heliocopris (Scarabaeidea Orientalische Region)
  Helochares (Hydrophilidae)
  Helophorus (Hydrophilidae)
  Hemicoelus (Anobiidae)
  Hemicrepidius (Elateridae, Palaearctic Region)
  Hemitrichapion (Apionidae)
  Henosepilachna (Coccinellidae, Ethiopian  Region)
  Henosepilachna (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Heptaulacus (Scarabaeidae)
  Hermaeophaga (Chrysomelidae)
  Hetaerius (Histeridae)
  Heterhydrus (Dytiscidae)
  Heterobostrychus (Bostrichidae, Oriental Region)
  Heterocnemis (Scarabaeidae)
  Heterocerus (Heteroceridae)
  Heterogomphus (Scarabaeidae)
  Heteronitis (Scarabaeidae)
  Heterorrhina (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Heterotemna (Silphidae)
  Heterothops (Staphylinidae)
  Hexarthrius (Lucanidae)
  Himatismus (Tenebrionidae)
  Hipparidium (Carabidae)
  Hippodamia (Coccinellidae, Palaearctic Region))
  Hippuriphila (Chrysomelidae)
  Hispa (Chrysomelidae)
  Hister (Histeridae, Oriental Region)
  Hister (Histeridae, Palaearctic Region)
  Holcoderus (Carabidae)
  Hologymnetis (Scarabaeidae)
  Hololepta (Histeridae, Oriental Region)
  Hololepta (Histeridae, Palaearctic Region)
  Holotrichapion (Apionidae)
  Holoxantha (Oedemeridae)
  Homalopsis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Homodela (Carabidae)
  Hoplia (Scarabaeidae)
  Hoplocerambyx  (Cerambycidae, Australische Region)
 

Hoplocerambyx  (Cerambycidae, Orientalische Region)

  Hoplonyx (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Hoplopyga (Scarabaeidae)
  Hyberis (Colydiidae, Oriental Region)
  Hybosorus (Hybosoridae, Palaearctic Region)
  Hycleus (Meloidae)
  Hydaticus (Dytiscidae, Äthiopische Region)
  Hydaticus (Dytiscidae, Australische Region)
  Hydaticus (Dytiscidae, Orientalische Region)
  Hydnobius (Leiodidae)
  Hydraena (Hydraenidae, Orientalische Region)
  Hydraena (Hydraenidae, Palaearktische Region)
  Hydrobius (Hydrophilidae)
  Hydrocanthus (Noteridae)
  Hydrocassis (Hydrophilidae)
  Hydrochara (Hydrophilidae)
  Hydrochus (Hydrochidae)
  Hydrocyphon (Scitridae)
  Hydroglyphus (Dytiscidae)
  Hydrophilus (Hydrophilidae)
  Hydroporus (Dytiscidae)
  Hydrothassa (Chrysomelidae)
  Hydrovatus (Dytiscidae, Oriental Region)
  Hydrovatus (Dytiscidae, Palaearctic Region)
  Hygrobia (Hygrobiidae)
  Hygrogeus (Staphylinidae)
  Hygronoma (Staphylinidae)
  Hygrotus (Dytiscidae)
  Hylastes (Scolytidae)
  Hylastinus (Scolytidae)
  Hylecoetus (Lymexylidae)
  Hylesinus (Scolytidae)
  Hylis (Eucnemidae, Palaearctic Region)
  Hylobius (Curculionidae)
  Hylotrupes (Cerambycidae)
  Hylurgops (Scolytidae)
  Hylurgus (Scolytidae)
  Hypera (Curculionidae)
  Hyphydrus (Dytiscidae, Aethiopische Region)
  Hyphydrus (Dytiscidae, Palaearktische Region)
  Hypnoidus (Elateridae)
  Hypocaccus (Histeridae)
  Hypocassida (Chrysomelidae)
  Hypopycna (Staphylinidae)
  Hypothenemus (Scolytidae)
  Ichthyodes (Cerambycidae, Australian Region)
  Ichthyodes (Cerambycidae, Oriental Region)
  Idiomelas (Carabidae, Ethiopian Region)
  Ilybius (Dytiscidae)
  Imantocera (Cerambycidae)
  Involvulus (Rhynchitidae)
  Iphthiminus (Tenebrionidae)
  Ipothalia (Cerambycidae)
  Ips (Scolytidae)
  Ischioplites (Cerambycidae)
  Ischiopsopha (Scarabaeidae)
  Ischnodes (Elateridae, Palaearctic Region)
  Ischnoglossa (Staphylinidae)
  Ischnopoda (Staphylinidae)
  Ischnopterapion (Apionidae)
  Isochnus (Curculionidae)
  Isorhipis (Eucnemidae)
  Ithystenus (Brentidae)
  Ixapion (Apionidae)
  Ixodina (Scarabaeidae)
  Ixorida (Scarabaeidae, Australian Region)
  Ixorida (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Jonthodina (Cerambycidae, Ethiopian Region)
  Judolia (Cerambycidae)
  Julodis (Buprestidae, Palaearctic Region)
  Kalcapion (Apionidae)
  Kateretes (Kateretidae, Palaearctic Region)
  Kheper (Scarabaeidae)
  Kibunea (Elateridae)
  Kisanthobia (Buprestidae)
  Kissister (Histeridae)
  Kissophagus (Scolytidae)
  Labarrus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Labarrus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Labidomera (Chrysomelidae)
  Labidostomis (Chrysomelidae)
  Laccobius (Hydrophilidae)
  Lacconectes (Dytiscidae)
  Laccophilus (Dytiscidae, Ethiopian Region)
  Laccophilus (Dytiscidae, Orientalische Region)
  Laccophilus (Dytiscidae, Palaearktische Region)
  Laccoptera (Chrysomelidae)
  Laccornis (Dytiscidae)
  Lachnopterus (Cerambycidae, Australische Region)
  Lachnopterus (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Lacon (Elateridae, Palaearctic Region)
  Laemophloeus (Laemophloeidae)
  Laemostenus (Carabidae)
  Lagorina (Meloidae)
  Lagria (Lagriidae)
  Lamia (Cerambycidae)
  Lamprima (Lucanidae)
  Lamprohiza (Lampyridae, Palaearctic Region)
  Lampyris (Lampyridae, Palaearctic Region)
  Langelandia (Colydiidae, Palaearctic Region))
  Laosaphrodisium (Cerambycidae)
  Laparocerus (Curculionidae)
  Laricobius (Derodontidae, Palaearctic Region)
  Lasconotus (Colydiidae, Australian Region)
  Lasconotus (Colydiidae, Neotropical Region)
  Lascotonus (Colydiidae, Oriental Region)
  Lasiocera (Carabidae)
  Lasioderma (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Lasiorhynchites (Rhynchitidae)
  Lastrema (Colydiidae)
  Latridius (Lathridiidae)
  Lebia (Carabidae, Ethiopian  Region)
  Lebia (Carabidae, Australian Region)
  Lebia (Carabidae, Palaearctic Region)
  Lebistina (Carabidae, Ethiopian Region)
  Leichenum (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Leiodes (Leiodidae)
  Leiopus (Cerambycidae)
  Leiosoma (Curculionidae)
 

Leistus (Carabidae)

  Lema (Chrysomelidae, Ethiopian Region)
  Lema (Chrysomelidae, Palaearctic Region)
  Lepidiota (Scarabaeidae)
  Leptaleus (Anthicidae)
  Leptepania (Cerambycidae)
  Leptinopterus (Lucanidae)
  Leptinotarsa (Chrysomelidae)
  Leptinus (Leptinidae)
  Leptognatha (Carabidae)
  Leptophloeus (Laemophloeidae
  Leptosiella (Cerambycidae)
  Leptura (Cerambycidae)
  Lepturobosca (Cerambycidae)
  Leptusa (Staphylinidae)
  Lepyrus (Curculionidae)
  Lesteva (Staphylinidae)
  Lethrus (Geotrupidae, Palaearctic Region)
  Liatongus (Scarabaeidae, Aethiopische Region)
  Liatongus (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Licinus (Carabidae)
  Lilioceris (Chrysomelidae)
  Limnebius (Hydrophilidae)
  Limnichus (Byrrhidae)
  Limnius (Elmidae)
  Limnobaris, (Curculionidae)
  Limnoxenus (Hydrophilidae)
  Limodromus (Carabidae)
  Limoniscus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Liocola (Scarabaeidae)
  Liocyrtusa (Leiodidae)
  Liodopria (Leiodidae)
  Liogluta (Staphylinidae)
  Lionychus (Carabidae)
  Liophloeus (Curculionidae)
  Liopterus (Dytiscidae)
  Liothorax (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Liparus (Curculionidae)
  Lissotes (Lucanidae)
  Litargus (Mycetophagidae)
  Lixus (Curculionidae)
  Lochmaea (Chrysomelidae)
  Lomaptera (Scarabaeidae)
  Lomechusa (Staphylinidae)
  Longitarsus (chrysomelidae)
  Lophyra (Carabidae, Oriental Region)
  Lophyra (Carabidae, Palaearctic Region)
  Lordithon (Staphylinidae, Palaearctic Region)
  Lorditomaeus (Scarabaeidae)
  Loricera (Carabidae)
  Loxoncus (Carabidae)
  Lucanus (Lucanidae, Orientalische Region)
  Lucanus (Lucanidae, Palaearktische Region))
  Luperomorpha (Chrysomelidae)
  Luperus (Chrysomelidae)
  Lyctus (Bostrichidae, Palaearctic Region)
  Lycus (Lycidae)
  Lydus (Meloidae)
  Lymantor (Scolytidae)
  Lymexylon (Lymexylidae, Palaearctic Region)
  Lythraria (Chrysomelidae)
  Lytta (Meloidae)
  Macratria (Anthicidae)
  Macrocoma (Chrysomelidae)
  Macrodontia (Cerambycidae)
  Macronychus (Elmidae)
  Macroplea (Chrysomelidae)
  Macroretrus (Scarabaeidae)
  Macrotoma (Cerambycidae)
  Magdalis (Curculionidae)
  Malachius (Malachiidae)
  Maladera (Scarabaeidae)
  Malayanochroma (Cerambycidae, Oriental Region)
  Malthinus (Cantharidae, Palaearctic Region)
  Malthodes (Cantharidae, Palaearctic Region)
  Malvapion (Apionidae)
  Mamakius (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Manda (Staphylinidae)
  Mannerheimia (Staphylinidae)
  Mantura (Chrysomelidae)
  Margarinotus (Histeridae)
  Masoreus (Carabidae)
  Mausoleopsis (Scarabaeidae)
  Mecedanum (Colydiidae)
  Mecinus (Curculionidae)
  Mecosaspis (Cerambycidae, Ethiopian Region)
  Mecynorrhinella (Scarabaeidae)
  Medon (Staphylinidae)
  Medythia (Chrysomelidae)
  Megacephala (Carabidae)
  Megalinus (Staphylinidae)
  Megalorhina (Scarabaeidae)
  Megapenthes (Elateridae, Palaearctic Region)
  Megaphonia (Scarabaeidae)
  Megarthrus (Staphylinidae)
  Megasternum (Hydrophilidae)
  Megasoma (Scarabaeidae)
  Megatelus (=Aphodius) (Scarabaeidae, Palaerctic Region)
  Megatelus  (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Megatoma (Dermestidae, Palaearctic Region)
  Megopis (Cerambycidae)
  Megarthrus (Staphylinidae)
  Melanapion (Apionidae)
  Melanchrous (Carabidae, Oriental Region)
  Melanobaris (Curculionidae)
  Melanophila (Buprestidae)
  Melanotus (Elateridae)
  Melasis (Eucnemidae)
  Meliboeus (Buprestidae)
  Meligethes (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Melitonoma (Chrysomelidae)
  Meloe (Meloidae)
  Melolontha (Scarabaeidae)
  Mendidaphodius (Scarabaeidae)
  Mesomorphus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Mesomorphus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Mesontoplatys (Scarabaeidae)
  Mesoplatys (Chrysomelidae)
  Mesosa (Cerambycidae)
  Metaclisa (Tenebrionidae)
  Metopsia (Staphylinidae)
  Mezium (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Miarus (Curculionidae)
  Micrambe (Cryptophagidae)
  Micrelus (Curculionidae)
  Micridium (Ptiliidae)
  Microcara (Scirtidae)
  Microhoria (Anthicidae)
  Microlestes (Carabidae)
  Micropeplus (Micropeplidae)
  Microplontus (Curculionidae)
  Microprius (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Microptilium (Ptiliidae)
  Microrhagus (Eucnemidae, Palaearctic Region)
  Microscydmus (Scydmaenidae)
  Microsicus (Colydiidae, Zopheridae, Nearctic Region)
  Microsporus (Microsporidae)
  Milichus (Scarabaeidae)
  Mimela (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Mimoplocia (Cerambycidae)
  Mimosybra (Cerambycidae, Australian Region)
  Mimosybra (Cerambycidae, Oriental Region)
  Minota (Chrysomelidae)
  Minuthodes (Carabidae)
  Miscelus (Carabidae)
  Miscodera (Carabidae)
  Mitoplinthus (curculionidae)
  Mniophila (Chrysomelidae)
  Mogulones (Curculionidae)
  Molorchus (Cerambycidae)
  Monochamus (Cerambycidae)
  Monolepta (Chrysomelidae)
  Mononychus (Curculionidae)
  Monotoma (Monotomidae)
  Morimus (Cerambycidae)
  Morica (Tenebrionidae)
  Morychus (Byrrhidae)
  Mulciber (Cerambycidae)
  Myargus (Cerambycidae)
  Mycetaea (Endomychidae, Palaearctic Region)
  Mycetophagus (Mycetophagidae)
  Mychocerus (Cerylonidae, Australian Region)
  Mycteristes (Scarabaeidae)
  Mycterophallus (Scarabaeidae)
  Mylabris (Meloidae, Orientalische Region)
  Mylabris (Meloidae, Palaearktische Region)
  Myllaena (Staphylinidae)
  Myriochila (Carabidae)
  Myrmechusina (Staphylinidae)
  Myrmetes (Histeridae)
  Myzia (Coccinellidae)
  Nalassus (Tenebrionidae, Palaearctic Region))
  Namunaria (Colydiidae, Neotropical Region)
  Nanophyes (Apionidae)
  Nargus (Cholevidae)
  Nathrius (Cerambycidae)
 

Nebria (Carabidae)

  Nebrioporus (Dytiscidae)
  Necrobia (Cleridae)
  Necrodes (Silphidae)
  Necrophilus (Agyrtidae)
  Necrophorus (Silphidae)
  Nedyus (Curculionidae)
  Negastrius (Elateridae, Palaearctic Region)
  Nemadus (Cholevidae)
  Neocalaphodius (Scarabaeidae)
  Neocerambyx (Cerambycidae)
  Neocollyris (Carabidae, Australian Region)
  Neocollyris (Carabidae, Oriental Region)
  Neocolobopterus (Scarabaeidae)
  Neocrepidodera (Chrysomelidae)
  Neogalerucella (Chrysomelidae)
  Neohydrocoptus (Noteridae)
  Neojulodis (Buprestidae)
  Neophytobius (Curculionidae)
  Neorrhina (Scarabaeidae)
  Neosiopelus (Carabidae, Ethiopian Region))
  Neosmectonia (Staphylinidae)
  Neotrichus (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Nephanes (Ptiliidae)
  Nephodinus (Tenebrionidae)
  Neptosternus (Dytiscidae, Australian Region)
  Neptosternus (Dytiscidae, Oriental Region)
  Nesotes (Tenebrionidae)
  Neuraphes (Scydmaenidae)
  Nigidius (Lucanidae)
  Niphopelta (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Niptus (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Nolicus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Normandia (Elmidae)
  Noserius (Cerambycidae)
  Nosodomodes (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Nossidium (Ptiliidae)
  Notagonum (Carabidae)
  Notaris (Curculionidae)
  Noterus (Dytiscidae)
  Notiophilus (Carabidae)
  Notocaulus (Scarabaeidae)
  Notocorax (Tenebrionidae)
  Notothecta (Staphylinidae)
  Notoxus (Anthicidae, Palaearktische Region)
  Notoxus (Anthicidae, Aethiopische Region)
  Nudobius (Staphylinidae)
  Nupserha (Cerambycidae)
  Nyctimenius (Cerambycidae)
  Oberea (Cerambycidae)
  Obrium (Cerambycidae)
  Ochina (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Ochrosis (Chrysomelidae)
  Ochthebius (Hydraenidae, Aethiopische Region)
  Ochthebius (Hydraenidae, Palaearktische Region)
  Octotemnus (Ciidae, Palaeractic Region)
  Ocypus (Staphylinidae)
  Ocys (Carabidae)
  Odacantha (Carabidae)
  Odeles (Scirtidae)
  Odocnemis (Tenebrionidae)
  Odoiporus (Curculionidae)
  Odonteus (Geotrupidae)
  Odontolabis (Lucanidae, Australische Region)
  Odontolabis (Lucanidae, Orientalische Region)
  Oeceoptoma (Silphidae)
  Oedemera (Oedemeridae)
  Oedostethus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Oelenecamptus (Cerambycidae)
  Ogmoderes (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Oidosoma (Chrysomelidae, Ethiopian Region)
  Olibrus (Phalacridae)
  Oligella (Ptiliidae)
  Oligota (Staphylinidae)
  Olisthopus (Carabidae)
  Olophrum (Staphylinidae)
  Omalium (Staphylinidae, Palaearctic Region))
  Omaloplia (Scarabaeidae
  Omaspides (Chrysomelidae)
  Omiamima (Curculionidae)
  Omoglymmius (Carabidae, Australian Region)
  Omoglymmius (Carabidae, Palaearctic Region)
  Omonadus (Anthicidae. Ethiopian Region)
  Omonadus (Anthicidae. Palaearctic Region)
  Omophlus (Alleculidae)
  Omophron (Carabidae, Orientalische Region)
  Omophron (Carabidae, Palaearktische Region)
  Omorgus (Trogidae)
  Omosita (Nitidulidae, Pqalaearctic Region)
  Omphalapion (Apionidae)
  Oniticellus (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Oniticellus (Scarabaeidae, Aethiopische Region)
  Onitis (Scarabaeidae, Aethiopische Region)
  Onitis (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Ontochariesthes (Cerambycidae)
  Ontholestes (Staphylinidae)
  Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Onthophagus (Scarabaeidae, Australian Region)
  Onthophagus (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Onthophagus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Onthophilus (Histeridae)
 

Onymacris (Tenebrionidae)

  Oodes (Carabidae, Oriental Region)
  Oodes (Carabidae, Palaearctic Region)
  Oodescelis (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Ooidius (Carabidae, Ethiopian Region)
  Oomorphus (Chrysomelidae)
  Ootheca (Chrysomelidae)
  Ootypus (Cryptophagidae, Palaearctic Region)
  Opatroides (Tenebrionidae)
  Opatropis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Opatropis (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Opatrum (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Ophionea (Carabidae)
  Ophonus (Carabidae)
  Opilo (Cleridae)
  Oplostomus (Scarabaeidae)
  Orcesis (Cerambycidae)
  Orchestes (Curculionidae)
  Ordobrevia (Elmidae)
  Orectochilus (Gyrinidae)
  Oreina (Chrysomelidae)
  Oreodytes (Dytiscidae)
  Orobitis (Curculionidae)
  Orsodacne (Chrysomelidae)
  Orthocerus (Colydiidae)
  Orthoperus (Corylophidae, Palaearctic Region)
  Orthotomicus (Scolytidae)
  Oryctes (Scarabaeidae)
  Osmoderma (Scarabaeidae)
  Ostedes (Cerambycidae)
  Otiorhynchus (Curculionidae)
  Othius (Staphylinidae)
  Otophorus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Oulema (Chrysomelidae)
  Oulimnius (Elmidae)
  Oxylaemus (Colydiidae, Bothridiidae)
  Oxymirus (Cerambycidae)
  Oxynopterus (Elateridae)
  Oxyomus (Scarabaeidae)
  Oxypoda (Staphylinidae)
  Oxyporus (Staphylinidae)
  Oxypselaphus (Carabidae)
  Oxysternon (Scarabaeidae)
  Oxystoma (Apionidae)
  Oxytelus (Staphylinidae)
  Oxythyrea (Scarabaeidae)
  Pachnephorus (Chrysomelidae)
  Pachnoda (Scarabaeidae)
  Pachybrachis (Chrysomelidae)
  Pachychila (Tenebrionidae)
  Pachydema (Scarabaeidae)
  Pachylomera (Scarabaeidae)
  Pachyrhinus (Curculionidae)
  Pachyrrhynchus (Curculionidae)
 

Pachyscelis (Tenebrionidae)

  Pachysternum (Hydrophilidae, Oriental Region)
 

Pachyta (Cerambycidae)

  Pachyteria (Cerambycidae)
  Pachytodes (Cerambycidae)
  Pachytychius (Curculionidae)
  Paederidus (Staphylinidae)
  Paederus (Staphylinidae)
  Paleira (Scarabaeidae)
  Palmar (Buprestidae)
  Pamborus (Carabidae Australian Region)
  Panagaeus (Carabidae)
  Panspaeus (Elateridae, Palaearctic Region
  Parabathyscia (Cholevidae)
  Parachariesthes (Cerambycidae)
  Paraclytra (Chrysomelidae)
  Paracopris (Scarabaeidae)
  Paracorymbia (Cerambycidae)
  Paracymus (Hydrophilidae)
  Paradeloparius (Scarabaeidae)
  Paradidactylia (Scarabaeidae)
  Paragymnopleurus (Scarabaeidae)
  Parahelichus (Dryopidae, Palaearktische Region)
  Parahelichus (Dryopidae, Orientalische  Region)
  Parahyphus (Cerambycidae)
  Paraivongius (Chrysomelidae)
  Paranaleptes (Cerambycidae)
  Paranchus (Carabidae)
  Paraphloeostiba (Staphylinidae, Palaearctic Region)
  Paraphotistus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Parastesilea (Cerambycidae)
  Paratachys (Carabidae, Palaearctic Region)
  Parepilysta (Cerambycidae, Australische Region)
  Parepilysta (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Parethelcus (Curculionidae)
  Pareuryaptus (Carabidae, Oriental Region)
  Parocyusa (Staphylinidae)
  Paromalus (Histeridae)
  Paropsisterna (Chrysomelidae)
  Pascoea (Cerambycidae)
  Passandra (Passandridae Australische Region)
  Passandra (Passandridae, Orientalische Region)
  Patrobus (Carabidae)
  Pedaria (Scarabaeidae)
  Pedinorrhina (Scarabaeidae)
  Pedinus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Pedostrangalia (Cerambycidae)
  Pelecopselaphus (Buprestidae)
  Pelenomus (Curculionidae)
  Pelophila (Carabidae)
  Pelorurus (Histeridae)
  Peltodytes (Haliplidae)
  Penichroa (Cerambycidae)
  Pentagonica (Carabidae, Oriental Region)
  Pentodon (Scarabaeidae)
  Perapion (Apionidae)
  Pericalus (Carabidae)
  Perigona (Carabidae)
  Perileptus (Carabidae)
  Peritelus (Curculionidae)
  Perotis (Buprestidae)
  Peschetius (Dytiscidae)
  Phaedon (Chrysomelidae)
  Phaedonia (Chrysomelidae)
  Phaeochrous (Scarabaeidae)
  Phalacronotus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Phaleria (Tenebrionidae)
  Phalops (Aethiopische Region, Scarabaeidae)
  Phalops (Orientalische Region, Scarabaeidae)
  Phanaeus (Scarabaeidae
  Pharaphodius (Scarabaeidae)
  Phenolia (Nitidulidae)
  Pheropsophus (Carabidae)
  Philematium (Cerambycidae)
  Philhammus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Philicus (Cerambycidae)
  Philonthus (Staphylinidae)
  Philopedon (Curculionidae)
  Philorhizus (Carabidae)
  Phloeocharis (Staphylinidae)
  Phloeonomus (Staphylinidae)
  Phloeophagus (Curculionidae)
  Phloeopora (Staphylinidae)
  Phloeosinus (Scolytidae)
  Phloeostiba (Staphylinidae)
  Phloeotribus (Scolytidae)
  Phloiophilus (Phloiophilidae)
  Phoracantha (Cerambycidae, Australische Region)
  Phoracantha (Cerambycidae, Palaearctic Region)
  Phosphaenus (Lampyridae, Palaarctic Region)
  Phosphorus (Cerambycidae)
  Phosphuga (Silphidae)
  Phradonoma (Dermestidae, Palaearctic Region)
  Phratora (Chrysomelidae)
  Phrissotrichum (Apionidae)
  Phrynetopsis (Cerambycidae)
  Phycosecis (Phycosecidae, Australian Region)
  Phylan (Tenebrionidae)
  Phyllobius (Curculionidae)
  Phyllocnema (Cerambycidae, Ethiopian Region)
  Phyllotreta (Chrysomelidae)
  Physodera (Carabidae)
  Phyllobrotica (Chrysomelidae)
  Phyllodrepa (Staphylinidae)
  Phyllodrepoidea (Staphylinidae)
  Phyllopertha (Scarabaeidae)
  Phymatodes (Cerambycidae)
  Physonota (Chrysomelidae)
  Phytobius (Curculionidae)
  Phytoecia (Cerambycidae)
  Pidonia (Cerambycidae)
  Pimelia (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Pimelia (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Pissodes (Curculionidae)
  Pityogenes (Scolytidae)
  Pityophagus (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Pityophthorus (Scolytidae)  
  Placusa (Staphylinidae)
  Plaesiorrhina (Scarabaeidae)
  Plaesiorrhinella (Scarabaeidae)
  Plagiodera (Chrysomelidae)
  Plagionotus (Cerambycidae)
  Platambus (Dytiscidae, Orientalische Region)
  Platambus (Dytiscidae, Paläarktische Region)
  Plataraea (Staphylinidae)
  Plateumaris (Chrysomelidae)
  Platycerus (Lucanidae)
  Platycis (Lycidae, Palaearctic Region)
  Platycranium (Cerambycidae)
  Platydema (Tenebrionidae, Australian Region)
  Platydema (Tenebrionidae, Palaearctic  Region)  
  Platyderus (Carabidae)
  Platydracus (Staphylinidae)
  Platymetopus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Platymetopus (Carabidae, Oriental Region)
  Platynaspis (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Platynectes (Dytiscidae)
  Platynus (Carabidae)
  Platypus (Platypodidae)
  Platyrrhinus (Anthribidae)
  Platysoma (Histeridae, Australische Region
  Platystethus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
  Platytomus (Scarabaeidae)
  Plectrone (Scarabaeidae)
  Plegaderus (Histeridae)
  Pleuraphodius (Scarabaeidae)
  Pleuronota (Scarabaeidae)
  Plintheria (Anthribidae)
  Plocaederus (Cerambycidae)
  Pocadius (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Poecilopharis (Scarabaeidae)
  Podabrus (Cantharidae, Palaearctic Region)
  Podagrica (Chrysomelidae Aethiopische Region)
  Podagrica (Chrysomelidae Palaearktische Region)
  Podanychroma (Cerambycidae)
  Poecilus (Carabidae)
  Pogonobasis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Pogonocherus (Cerambycidae)
  Pogonus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Pogonus (Carabidae, Palaearctic Region)
  Polistichus (Carabidae)
  Polybaphes (Scarabaeidae)
  Polyclada (Chrysomelidae)
  Polydrusus (Curculionidae)
  Polygraphus (Scolytidae)
  Polyphylla (Scarabaeidae)
  Polyrhanis (Carabidae)
  Polyzonus (Cerambycidae, Oriental Region)
  Polyzonus (Cerambycidae, Palaearctic Region)
  Pomatinus (Dryopidae)
  Poophagus (Curculionidae)
  Popillia (Scarabaeidae, Oriental Region) (Rutelidae)
  Porcinolus (Byrrhidae)
  Porhydrus (Dytiscidae)
  Potemnemus (Cerambycidae)
  Praeugena (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Prasocuris (Chrysomelidae)
  Pria (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Prionocyphon (Scirtidae)
  Prioscelis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Priotyrannus (Cerambycidae)
  Pristoderus (Colydiidae)
  Proagoderus (Scarabaeidae)
  Probaticus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Probstia (Carabidae)
  Procas (Curculionidae)
  Procraeus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Progonochaetus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Propylea (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Prosodes (Tenebrionidae)
  Prosopocera (Cerambycidae)
  Prosopocoilus (Lucanus, Orientalische Region)
  Prosopocoilus (Lucanus, Australische Region)
  Prosternon (Elateridae)
  Prostomis (Prostomidae)
  Protaetia (Scarabaeidae, Australische Region)
  Protaetia (Scarabaeidae, Orientalische Region)
  Protaetia (Scarabaeidae, Palaearktische Region)
  Protapion (Apionidae)
  Proteinus (Staphylinidae)
  Protocollyris (Carabidae)
  Protopirapion (Apionidae)
  Prothyma (Carabidae)
  Psalidoremus (Lucanidae)
  Psammodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Psammoecus (Cucujidae)
  Psecadius (Carabidae)
  Pselactus (Curculionidae)
  Pselaphus (Pselaphidae)
  Pseudaphana (Staphylinidae)
  Pseudapion (Apionidae)
  Pseudaplemonus (Apionidae)
  Pseudeurostus (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Pseudichtyodes (Cerambycidae)
  Pseudinca (Scarabaeidae)
  Pseudochalcothea (Scarabaeidae)
  Pseudochelidonium (Cerambycidae)
  Pseudoclivina (Carabidae, Aethiop. Region)
  Pseudoeuchitonia (Cerambycidae)
  Pseudognathaphanus (Carabidae, Oriental Region)
  Pseudoleptaleus (Anthicidae)
  Pseudopharaphodius (Scarabaeidae)
  Pseudophloeophagus (Curculionidae)
  Pseudoperapion (Apionidae)
  Pseudoprotapion (Apionidae)
  Pseudozaena (Carabidae)
  Pseudomedon (Staphylinidae)
  Pseudonotoxus (Anthicidae)
  Pseudoprotaetia (Scarabaeidae)
  Pseudorchestes (Curculionidae)
  Pseudosinghala (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Pseudotherates (Carabidae)
  Pseudovadonia (Cerambycidae)
  Psiloptera (Buprestidae, Äthiop. Region)
  Psiloptera (Buprestidae, Neotr. Region)
  Psilothrix (Dasytidae)
  Psylliodes (Chrysomelidae)
  Psyllobora (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Pteleobius (Scolytidae)
  Ptenidium (Ptiliidae)
  Pterolophia (Cerambycidae)
  Pterostichus (Carabidae)
  Pteryx (Ptiliidae)
  Ptilinus (Anobiidae)
  Ptiliola (Ptiliidae)
  Ptiliolum (Ptiliidae)
  Ptilium (Ptliidae)
  Ptilodactyla (Ptilodactylidae)
  Ptinella (Ptiliidae)
  Ptinus (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Ptomaphagus (Cholevidae)
  Purpuricenus (Cerambycidae)
  Pycnocerus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Pycnomerus (Colydiidae, Australian Region)
  Pycnomerus (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Pycnopsis (Cerambycidae)
  Pygora (Scarabaeidae)
  Pyrrhalta (Chrysomelidae)
  Pyrrhidium (Cerambycidae)
  Quedius (Staphylinidae)
  Rabocerus (Pythidae)
  Raibosceles (Tenebrionidae)
  Raymondionymus (Curculionidae)
  Reesa (Dermestidae, Palaearctic Region)
  Reichenbachia (Pselaphidae)
  Rechodes (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Rhantus (Dytiscidae)
  Rhabdotis (Scarabaeidae)
  Rhagium (Cerambycidae)
  Rhagonycha (Cantharidae)
  Rhamphus (Curculionidae)
  Rhantaticus (Dytiscidae)
  Rhantus (Dytiscidae, Australische Region)
  Rhantus (Dytiscidae, Orientalische Region)
  Rhantus (Dytiscidae, Paläarktische Region)
  Rhaphipodus (Cerambycidae)
  Rhembastus (Chrysomelidae)
  Rhinocyllus (Curculionidae)
  Rhinoncus (Curculionidae)
  Rhinusa (Curculionidae)
  Rhizopertha (Bostrychidae)
  Rhizophagus (Monotomidae)
  Rhizotrogus (Scarabaeidae)
  Rhomborhina (Scarabaeidae)
  Rhopalocerus (Colydiidae, Australian Region)
  Rhopalocerus (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Rhopalomesites (Curculionidae)
  Rhopalotella (Staphylinidae)
  Rhynchaenus (Curculionidae)
  Rhynchites (Rhynchitidae)
  Rhyncolus (curculionidae)
  Rhyssemus (Scarabaeidae)
  Rhytidodera (Cerambycidae)
  Rhytinota (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Riolus (Elmidae)
  Romualdius (Curculionidae)
  Ropica, Cerambycidae
  Rosalia (Cerambycidae)
  Rutidosoma (Curculionidae)
  Sagra (Chrysomelidae, Ethiopian Region)
  Sagra (Chrysomelidae, Oriental Region)
  Sandracottus (Dytiscidae, Australische Region)
  Sandracottus (Dytiscidae, Palaearktische Region)
  Saperda (Cerambycidae)
  Saprinus (Oriental Region)
  Saprinus (Histeridae, Palaearctic Region)
  Saprosites (Scarabaeidae)
  Scapanes (Scarabaeidae)
  Scaphisoma (Staphylinidae)
  Scaptodera (Scarabaeidae)
  Scarabaeus   (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Scarabaeus   (Scarabaeidae) Palaearctic  Region
  Scarites (Carabidae, Aethiopische Region)
  Scarites (Carabidae, Palaearctic Region)
  Scarodytes (Dytiscidae)
  Schistoglossa (Staphylinidae)
  Schmidtiana (Cerambycidae)
  Schwarzerium (Cerambycidae, Oriental Region))
  Sciaphilus (Curculionidae)
  Sciodrepoides (Cholevidae)
  Scirtes (Scirtidae)
  Scleron (Tenebrionidae)
  Scleropatrum (Tenebrionidae)
  Scolytus (Scolytidae)
  Scybalicus (Carabidae)
  Scydmaenus (Scydmaenidae)
  Scydmoraphes (Scydmaenidae)
  Scymnus (Coccinellidae)
  Scythropus (Curculionidae)
  Selatosomus (Elateridae)
  Semanotus (Cerambycidae)
  Semiotus (Elateridae)
  Sepedophilus (Staphylinidae)
  Serica (Scarabaeidae
  Sericoda (Carabidae)
  Sericoderus (Corylophidae)
  Sericus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Sermylassa (Chrysomelidae)
  Serrophorus (Scarabaeidae)
  Siagona (Carabidae)
  Siagonium (Staphylinidae)
  Sibinia (Curculionidae)
  Silis (Cantharidae, Palaearctic Region)
  Silvanolomus (Silvanidae, Oriental Region)
  Silvanoprus (Silvanidae)
  Silvanus (Silvanidae)
  Simo (Curculionidae)
  Simplocaria (Byrrhidae)
  Sinodendron (Lucanidae)
  Sirocalodes (Curculionidae)
  Sisyphus (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Sisyphus (Scarabaeidae, Palaearktische Region))
  Sitona (Curculionidae)
  Sitophilus (Curculionidae)
  Smaragdina (Chrysomelidae, Ethiopian  Region)
  Smaragdina (Chrysomelidae, palaearctic Region)
  Smicronyx (Curculionidae)
  Smicrus (Ptiliidae)
  Somotrichus (Carabidae)
  Soronia (Nitidulidae, Palaearctic Region)
  Sotira (Cerambycidae)
  Spercheus (Spercheidae, Ethiopian Region)
  Spercheus (Spercheidae, Palaearctic Region)
  Spercheus (Spercheidae, Oriental Region)
  Spermophagus (Bruchidae)
  Sphaenognathus (Lucanidae)
  Sphaericus (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Sphaeridium (Hydrophilidae)
  Sphaeriestes (Pythidae)
  Sphaerites (Sphaeritidae)
  Sphaerosoma (Endomychidae, Palaearctic Region)
  Sphaerotachys (Carabidae, Ethiopian Region)
  Sphaeroderma (Chrysomelidae)
  Sphenomorpha (Curculionidae)
  Sphenophorus (Curculionidae)
  Sphenoptera (Buprestidae)
  Sphodrus (Carabidae)
  Spondylis (Cerambycidae)
  Sprecodes (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Squamapion (Apionidae)
  Stalagmopygus (Scarabaeidae)
  Staphylinus (Staphylinidae)
  Stegobium (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Stenagostus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Stenelmis (Elmidae)
  Stenichnus (Scydmaenidae)
  Stenocara (Tenebrionidae)
  Stenocorus (Cerambycidae)
  Stenochroma (Cerambycidae, Oriental Region))
  Stenolophus (Egadroma) (Carabidae, Ethiopian  Region)
  Stenolophus (Carabidae, Oriental  Region)
  Stenolophus (Carabidae, Palaearctic Region)
  Stenomax (Tenebrionidae)
  Stenopelmus (Curculionidae)
  Stenopterapion (Apionidae)
  Stenopterus (Cerambycidae)
  Stenosis (Tenebrionidae)
  Stenostola (Cerambycidae)
  Stenurella (Cerambycidae)
  Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
  Stenus (Staphylinidae, Australian Region)
  Stephanocrates (Scarabaeidae)
  Stephanorrhina  (Scarabaeidae)
  Stephostethus (Latridiidae, Palaearctic Region)
  Stereocorynes (Curculionidae)
  Sternocera (Buprestidae)
  Sternolophus (Hydrohilidae)
  Sternotomis (Cerambycidae)
  Stethodesma (Scarabaeidae)
  Stethomezium (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Sthenias (Cerambycidae)
  Stibara (Cerambycidae)
  Stictonectes (Dytiscidae)
  Stictotarsus (Dytiscidae)
  Stolas (Chrysomelidae)
  Stomis (Carabidae)
  Strangalia (Cerambycidae)
  Stricklandia (Carabidae)
  Stricticollis (Anthicidae)
  Stromatium  (Cerambycidae)
  Strophosoma (Curculionidae)
  Styphlomerus (Carabidae)
  Subcoccinella (Coccinellidae, Palaearctic Region)
  Subrinus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Sulcacis (Ciidae, Palaearctic Region)
  Sulcophanaeus (Scarabaeidae)
  Suphrodytes (Dytiscidae)
  Syagrius (Curculionidae)
  Sybra (Cerambycidae, Australian Region)
  Sybra (Cerambycidae, Oriental Region)
  Sybra (Cerambycidae, Palaearctic Region)
  Synapion (Apionidae, Palaearctic Region))
  Synaptus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Synchita (Colydiidae, Ethiopian Region)
  Synchita (Colydiidae, Palaearctic Region)
  Syntomium (Staphylinidae)
  Syntomus (Carabidae)
  Synuchus (Carabidae)
  Tachinus (Staphylinidae)
  Tachyerges (Curculionidae)
  Tachyporus (Staphylinidae, Palaearctic Region))
  Tachys (Carabidae)
  Tachyusa (Staphylinidae)
  Taenapion (Apionidae)
  Taeniesthes (Scarabaeidae)
  Taeniodera (Scarabaeidae, Australian Region)
  Taeniodera (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Tanymecus (Curculionidae)
  Tanysphyrus (Curculionidae)
  Taphrorychus (Scolytidae)
  Tapinopterus (Carabidae)
  Tapinotus (Curculionidae)
  Tarphius (Colydiidae)
  Tarsostenus (Cleridae, Palaearctic Region)
  Taurhina (Scarabaeidae)
  Tefflus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Telmatophilus (Cryptophagidae)
  Temnocerus (Rhynchitidae)
  Temnochila (Trogositidae)
  Temognatha (Buprestidae)
  Tenebrio (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Tentyria (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Tenuicomus (Anthicidae)
  Teredus (Colydiidae)
  Teretrius (Histeridae)
  Tesarius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
  Tethionea (Cerambycidae)
  Tetracha (Carabidae)
  Tetraglenes (Cerambycidae)
  Tetragonoderus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Tetragonorrhina (Scarabaeidae)
  Tetraodorhina (Scarabaeidae)
  Tetropium (Cerambycidae)
  Tetrops (Cerambycidae)
  Thalassophilus (Carabidae)
  Thalpophila (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Thamiaraea (Staphylinidae)
  Thamiocolus (Curculionidae)
  Thanasimodes (Cleridae)
  Thanasimus (Cleridae)
  Thanatophilus (Silphidae)
  Tarphiosoma (Colydiidae, Oriental Region)
  Thaumastopeus (Scarabaeidae)
  Thecturota (Staphylinidae)
  Thompsoniana (Cerambycidae)
  Therates (Carabidae, Australian Region)
  Therates (Carabidae, Oriental Region)
  Thermophilus (Carabidae)
  Thesilea (Tenebrionidae)
  Thompsoniana (Cerambycidae)
  Thopeutica (Carabidae)
  Thoris (Cerambycidae)
  Thranius (Cerambycidae)
  Thryogenes (Curculionidae)
  Tilloidea (Cleridae)
  Timarcha (Chrysomelidae)
  Tiniocellus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
  Tiniocellus (Scarabaeidae, Oriental Region)
  Tinotus (Staphylinidae)
  Tipnus (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Tiporus (Dytiscidae)
  Tithoes (Cerambycidae)
  Titoceres (Cerambycidae)
  Tituboea (Chrysomelidae)
  Tmesisternopsis (Cerambycidae)
  Tmesisternus (Cerambycidae)
  Tmesorrhina (Scarabaeidae)
  Tomicus (Scolytidae)
  Torynorrhina (Scarabaeidae)
  Tournotaris (Curculionidae)
  Trachyderes (Cerambycidae)
  Trachyderma (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Trachyphloeus (Curculionidae)
  Trachypholis (Colydiidae, Australian Region)
  Trachypholis (Colydiidae, Oriental Region)
  Trachys (Buprestidae)
  Trachyscelis (Tenebrionidae)
  Tragiscus (Scarabaeidae)
  Tragocephala (Cerambycidae)
  Trechoblemus (Carabidae)
  Trechus (Carabidae)
  Triarthron (Leiodidae)
  Trichaphodius (Scarabaeidae)
  Trichis (Carabidae, Ethiopian Region)
  Trichius (Scarabaeidae)
  Trichocellus (Carabidae)
  Trichodes (Cleridae)
  Trichodorcadion (Cerambycidae)
  Trichohydnobius (Leiodidae)
  Trichophya (Staphylinidae)
  Trichosirocalus (Curculionidae)
  Trichosternus (Carabidae)
  Trichostetha (Scarabaeidae)
  Trichosybra (Cerambycidae)
  Tricondyla (Carabidae, Australian Region)
  Tricondyla (Carabidae, Oriental Region)
  Trigonogenius (Ptinidae, Palaearctic Region)
  Trigonophorus (Scarabaeidae)
  Trigonoptera (Cerambycidae, Australische Region)
  Trigonoptera (Cerambycidae, Oriental Region)
  Trinophylum (Cerambycidae)
  Trinodes (Dermestidae, Palaearctic Region)
  Triplax (Erotylidae, Nearctic Region)
  Triplax (Erotylidae, Palaearctic Region)
  Tritoma (Erotylidae)
  Trixagus (Throscidae)
  Troglops (Malachiidae)
  Trogoderma (Dermestidae)
  Trogoxylon (Bostrychidae, Palaearctic Region)
  Tropinota (Scarabaeidae)
  Tropiphorus (Curculionidae)
  Trox (Aethiopische Region)
  Trox (Trogidae, Palaearktische Region)
  Trypocopris (Geotrupidae)
  Trypodendron (Scolytidae)
  Trypophloeus (Scolytidae)
  Tychius (Curculionidae)
  Typhaea (Mycetophagidae)
  Typhaeus (Geotrupidae)
  Tytthaspis (Coccinellidae)
  Uleiota (Cucujidae)
  Uloma (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Uloma (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
  Uloma (Tenebrionidae, Australian Region)
  Urbania (Scarabaeidae)
  Urodon (Urodonidae)
  Urophorus (Nitidulidae)
  Vadonia (Cerambycidae)
  Vieta (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
  Wallacedela (Carabidae)
  Xanthogaleruca (Chrysomelidae)
  Xantholinus (Staphylinidae)
  Xeloma (Scarabaeidae)
  Xenocerus, Anthribidae
  Xenodochus (Carabidae, Ethiopian Region)
  Xestobium (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Xoanodera (Cerambycidae)
  Xyleborus (Scolytidae)
  Xylechinus (Scolytidae)
  Xyletinus (Anobiidae, Palaearctic Region)
  Xylocleptes (Scolytidae)
  Xylodromus (Staphylinidae)
  Xylorhiza (Cerambycidae)
  Xylostiba (Staphylinidae)
  Xylotrupes (Scarabaeidae)
  Xystrocera (Cerambycidae, Äthiopische Region)
  Xystrocera (Cerambycidae, Orientalische Region)
  Yolina (Dytiscidae)
  Zabrus (Carabidae)
  Zacladus (Curculionidae)
  Zeugophora (Chrysomelidae)
  Zographus (Cerambycidae)
  Zoodes (Cerambycidae)
  Zophosis (Tenebrionidae)
  Zorilispe (Cerambycidae)
  Zorochrus (Elateridae, Palaearctic Region)
  Zyras (Staphylinidae, Ethiopian Region)
  Zyras (Staphylinidae, Oriental Region)
  Zyras (Staphylinidae, Palaearctic Region)