Home Overview Family Genera Species

Species List

   
abaxoides, Calathus
abbreviata, Thalpophila (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
abdominale, Eusphalerum
abdominale, Dactylosternum
abdominalis, Agolius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)                           
abdominalis pecoudi, Agolius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
abdominalis, Ancistronycha (Cantharidae, Palaearctic Region)
abdominalis, Grammoptera
abdominalis, Mordellochroa (Mordellidae, Palaearctic Region)
abdominalis persicus, Stenolophus
abietis, Hylobius
abietis, Micrambe
abbreviata, Chondrorrhina 
abnormalis, Chasmogenus
abyssinicus tangana Ixodina
acaroides, Microsporus
achillei, Anthicus
aciculare, Helianthemapion
acridulus, Notaris
acuminata, Melanophila (Buprestidae)
acuminata, Phaleria
acuminata, Urbania
acuminatus, Ips
acutipennis, Ichthyodes
acutivittis, Hayashiclytus (Cerambycidae, Palaeartic Region)
adamovichiana, Cerocoma
adolphinae, Lamprima
adolphinae, Megaphonia
adsperus, Exocentrus
adusta, Xylorhiza
advena, Ahasverus
aedilis, Acanthocinus
aegon, Golofa
aegyptiorum, Kheper
aemulus, Hygrogeus
aenea, Amara
aenea, Belionota
aenea, Elmis (Elmidae)
aenea, Stolas
aeneicollis, Atheta
aeneocincta, Dorynota
aeneopiceus, Caulotrupis (Curculionidae, Palaearctic Region)
aenescens, Gymnopleurus
aeneum, Syntomium
aeneus, Cyanostolus
aeneus, Meligethes (Nitidulidae, Palaearctic Region)
aeneus, Morychus
aeneus, Olibrus
aeneus, Selatosomus
aeneus, Stenomax
aequabilis, Sybra
aequata, Dinaraea
aequatorialis, Gonocephalum
aequatus, Caenorhinus
aequinoctialis, Polybaphes
aerata, Batophila
aeratus, Kheper
aerosus, Philonthus
aeruginosa, Protaetia
aeruginosus, Cidnopus (Elateridae)
aeruginosus, Onthophagus
aestiva, Epuraea (Nitidulidae, Palaearctic Region)
aestrans, Ceroplesis
aethiopica, Opatropis (Tenebrionidae, Ethiopian Regeion)
aethiops, Calodera
aethiops, Dorcadion
aethiops, Leptura
afer, Chromalizus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
afer, Oenas
affine, Mezium (Ptinidae, Palaearctic Region)
affinis, Atrecus
affinis, Berosus
affinis, Bothynoderes
affinis, Ceralces
affinis, Gyrophaena
affinis, Harpalus
affinis, Ichthyodes
affinis, Masoreus
affinis, Protaetia
affinis, Psylliodes
affinis, Smaragdina
affinis, Xylodromus
afflicta, Protaetia
africana, Galeritiola
agaboides, Heterhydrus
agaricinum, Scaphisoma (Staphylinidae)
agricola, Eledona
agnathus, Catascopus
agroides, Gnoma
agyzimbanum, Egadroma (Carabidae, Ethiopian Region)
ahrensi, Argopus
alacre, Egadroma (Carabidae, Ethiopian Region)
alater, Loxoncus
albellus, Stalagmopygus
albicans, Troglops
albinus, Anthribus
albipes, Paranchus
albofasciatus, Denops
albofasciatus, Eupholus
alboguttatus, Exocentrus
albomaculata, Sybra
alboseriatus, Exocentrus
albosparsa, Dicercomorpha
algerinum dispar, Pentodon
algiricus, Lydus
alluaudi, Pachychila
alni, Agelastica
alni, Orthocis (Ciidae, Palaearctic Region)
alni, Phymatodes
alpestris,  Anthophagus
alpestris, Carabus
alpestris, Tmesorrhina
alpina, Rosalia
alpinum, Eusphalerum
alpinus, Anthophagus
alpinus, Podabrus
alpujarrensis, Alphasida
alternans, Blaps
alternans, Leptophloeus
alternans, Pamborus
alternans, Sybra (Australian Region)
alternans, Sybra (Orientalische Region)
alternata, Achopera
alternata, Sybra
alternicostis, Gonocephalum (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
alticola, Hydraena
alutacea, Physonota
amabilis, Amblystomus
amabilis, Mausoleopsis
amaculatus, Notoxus
amalulu, Eupholus
amaroides, Hegeter
amasina, Anthaxia
ambigenus, Epepeotes
ambiguus, Scarabaeus
amboinica, Sybra
amboinica, Trigonoptera
amethystinus guatemalensis, Phanaeus
amicifer, Nebrioporus
amicorum, Atheta
amictus, Dymasius
amicula, Atheta
amitinus, Ips
amoena, Conognatha
analis, Attalus
analis, Baris
analis, Teuchestes
ancorifera, Polyrhanis
andreae andreae, Julodis (Buprestidae, Palaearctic Region)
andrewesi, Aphodius
angularis, Calathus
angulicollis, Parahelichus
angulicollis, Rhytinota (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
angustata, Choleva
angustata, Namunaria (Colydiidae, Neotropical Region)
angustata, Protaetia
angustatus, Hydrochus
angusticolle, Coryphium
angusticollis, Anthophagus
angusticollis, Ogmoderes (Colydiidae, Palaearctic Region)
angustisetulus, Romualdius
angustum, Trogoderma
annularis, Leptura (Cerambycidaae, Palaearctic Region)
anomalus, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
anophthalma, Langelandia (Colydiidae)
antarcticus, Pristoderus
antherinus, Anthicus
anthracinus, Didrepanephorus (Scarabaeidae, Oriental Region)
anthrax, Pseudopharaphodius
antiqua,  Anomala (Scarabaeidae, Oriental Region)
antirrhini, Rhinusa
antoinei, Digenethle
anxius, Harpalus (Carabidae, Palaearctic Region)
aonis, Sybra
aphodioides, Trachyscelis
apiarius, Trichodes (Cleridae, Palaearctic Region)
apicalis, Chlaenius
apicalis, Stibara
apicalis, Trichosybra
apiceflora, Sybra
appendicinus, Notoxus
appendiculata, Macroplea
apricans, Protapion
aptera, Ptinella
aptera aptera, Tricondyla
apterus, Lethrus (Geotrupidae, Palaearctic Region)
aquatica, Donacia
aquatica, Galerucella
arachnoides, Eucranirum
araneiformis, Exomias
araneiformis, Hyberis
araratica, Protaetia
arator, Hybosorus (Hybosoridae, Palaearctic Region)
arator, Sybra
arborator, Phyllobius
arctica, Mannerheimia
arctica, Miscodera
arctos armeniaca, Eulasia
arcuta, Strangalia (Ceranbycidae, Palaearctic Region
arcuatus, Plagionotus
areata, Aspidimorpha
arenaria, Aegialia
arenarius, Plagiogonus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
areolatus, Perileptus
arfakianus, Dorcus
arfakianus, Tmesisternus
argentea, Euryomia
argentea, Hoplia
argus, Henosepilachna
argus, Stenus
argutus, Atyscus (Colydiidae, Australian Region)
ariasi curta, Kisanthobia
arietis, Clytus
aridula, Chaetocnema
aristatus, Cathormiocerus
armadillo, Clambus
armata, Hydraena
armeniaca, Julodis
armiger, Brachinus
armiger, Odonteus
armillatus, Callipogon
armoraciae, Phaedon
aromatica, Glycyphana
articulatum, Bembidion
arunensis, Hydraena
arvensis arvensis, Carabus
ascendens, Pimelia
asclepiadeus Eumolpus
asellus, Cardiophorus (Elateridae, Palaearctic Region)
asiatica, Aleochara
asiatica, Chrysochares
asiatica, Protaetia
asparagi, Crioceris
asper, Psammodius
asperatus, Eumetopus
asperatus, Sciaphilus
asperifoliarum, Curculionidae
asperulum, Scleropatrum
assimilis, Limodromus
astacoides castaneus, Prosopocoilus
astragali, Pseudoprotapion
astrolabei, Mychocerus (Cerylonidae, Australian Region)
asymmetricum, Platydema
ater, Aphodius (Scarabeidae, Palaearctic Region)
ater, Hylastes
ater, Prionychus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
ater, Rhyncolus
ater, Sprecodes (Colydiidae, Ethiopian Region)
ater, Stenopterus
atomarium, Squamapion
atomarius, Aeletes
attelaboides, Cimberis
atra, Hispa
atra, Phyllotreta
atramentaria, Atheta
atrata, Phosphuga
atrata, Placusa
atratulum, Protopirapion
atratus, Philonthus
atricapillus, Demetrias
atriceps, Glenea
atripennis, Mecosaspis (Cerambycidae, Ethiopian Region)
atripennis rufipes, Mecosaspis (Cerambycidae, Ethiopian Region)
atrirostris, Thryogenes
atrocephalum, Anthobium
atropae, Epithrix
atrorufus, Patrobus
atrum, Agathidium
atrum, Colaspidema
atrum, Eusphalerum
attenuta, Strangalia
auberti, Sybra
audouini, Oxynopterus
aulica aulica, Calomera
aulica, Rhabdotis
aurata, Cetonia
aurata, Crepidodera
auratus, Carabus
auratus, Rhynchites
aurea, Crepidodera
aureodorsalis, Chloridolum
aureolus, Cryptocephalus
aureotinctum, Mionochroma (Cerambycidae, Neotropical Region)
aureovittis, Chromalizus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
auricollis, Agrilus
aurifrons, Phalops
auripennis, Lachnopterus
auripennis, Neocollyris
auripes, Pseudochalcothea
auronitens, Carabus
aurora, Dictyoptera (Lycidae, Palaearctic Region)
aurulenta, Cosmodela
australasiae, Ataenius (Scarabaeidae, Oriental Region)
australasiae, Eupoecila
australis, Acalolepta
australis, Eretes
australis, Anthrenocerus (Dermestidae, Palaearctic Region)
australis, Meneristes (Tenebrionidae, Australian Region)
australis brevicornis, Scapanes
avarus, Tmesisternus
axilliaris, Cymindis
axyridis, Harmonia
azureus, Raibosceles
baccatus, Trox
bajulus, Hylotrupes
balachowskii, Polyzonus
balteata, Dilochrosis
balteata, Tachyusa
balteatus, Ampedus
baluja, Pimelia (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
banksi, Chrysolina
barbata, Polyrhanis
baronii, Carabus
barysomus hazarensis, Carabus
basalis, Lacconectes
basalis barbiventris, Chromalizus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
basalis insularis, Therates
batantae, Omoglymmius (Carabidae, Australian Region)
batchiana, Lomaptera
batchianensis, Hydaticus
batchianus, Omoglymmius (Carabidae, Australian Region)
batillifer, Onthophagus
bayeri, Brachymitra
bealiae, Gametis
beccarii, Megaphonia
beccarii, Sybra
bechynei, Eodrepanus
bellicosa, Odontolabis
bellicus, Hister (Histeridae, Oriental Region)
bellicus, Pachylister (Histeridae, Oriental Region)
bennetti, Eupholus
bennigseni, Ootheca
bertrandi, Stictotarsus
besucheti, Protaetia
betulae, Byctiscus
betulae, Deporaus
biarciferus, Tmesisternus
bicarinata, Zophosis
bicincta, Calophaena
bicolorata, Lomaptera
bicolor, Athous
bicolor, Bityle
bicolor, Donacia
bicolor, Chrysolina
bicolor, Monotoma
bicolor, Oxypoda
bicolor, Paraivongius
bicolor, Taphrorychus
bicornis kurosawai, Dicheros
bidens, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
bidens sulcifrons, Pentodon
bidentatus, Pityogenes
bidentatus, Silvanus
bifasciata, Falsepilysta
bifasciata, Ischiopsopha
bifasciata, Smaragdina
bifasciata, Stenurella
bifasciatum, Rhagium
bifasciatus, Alphitophagus
bifasciatus, Onthophagus
bifidus, Lorditomaeus
biflavoguttulata, Sybra
biformis, Dianous (Staphylinidae)
bifoveolatus, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
bifuscopunctata, Sybra
biguttata, Tituboea
biguttatus, Cryptocephalus
biguttatus, Notiophilus
biguttatus, Stenus
biguttula dinagatensis, Ichthyodes
biguttula interruptelineata, Ichthyodes
biguttulata biguttulata, Sybra
biguttulata samariensis, Sybra
bihamata, Hydraena
bilinea, Atheta
bilineata, Aleochara
bilobus borneensis, Oelenecamptus
bilunata, Anomala (Scarabaeidae, Oriental Region)
bimaculata, Trigonoptera
bimaculatus, Olibrus
bimaculatus, Stenus
bimaculatus, Tournotaris
binodulus, Trypophloeus
binotata, Anthaxia
binotata, Glycyphana
binotatus, Anisodactylus
binotatus, Stenus
bioculata, Stolas
biplagiatus, Elaidus
bipunctata, Adalia (Coccinellidae, Palaerctic Region)
bipunctata, Protaetia
bipunctata, Sybra
bipunctatum, Bembidion
bipunctatus, Anthocomus
bipunctatus, Bothrideres (Bothrideridae, Palaearctic Region)
bipunctatus, Cryptocephalus
bipunctatus, Ellescus
bipunctatus, Laccobius
bipunctatus, Psammoecus
bipustulata, Dacne
bipustulata, Tritoma
bipustulatum, Sphaeridium
bipustulatus, Agabus
bipustulatus, Calambus (Elateridae, Palaearctic Region)
bipustulatus, Divales
bipustulatus, Malachius
bipustulatus, Margarinotus
bipustulatus, Panagaeus
bipustulatus, Rhizophagus
bipustulatus, Tachinus
birendra, Hydraena
bisignata, Vadonia
biskrensis asperima, Adesmia
bison cinctus, Prosopocoilus
bispinus, Xylocleptes
bistriatus, Paratachys (Carabidae, Palaearctic Region)
bituberculatus, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
bizonatus, Polyzonus
bocchus, Bolbelasmus
bodoani, Acmaeodera
bogenbergeri, Thompsoniana
boisduvali, Polyrhanis
boleti, Cis
boleti, Diaperis
boleti, Gyrophaena
boleti, Scaphisoma
bonariensis, Coprophanaeus
bonasus, Onthophagus
bonasus, Onthophagus
bonellii bonellii, Neocollyris
bonvouloiri, Agolius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
boops, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
bootes, Copris
borealis, Evodinus
borealis, Pelophila
borealis, Planolinoides (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
borneensis, Plectrone
borneotica, Sybra
bosci, Gerania
bosnica, Mniophila
bottegoi, Omonadus
boudieri, Actidium
bougainvillei, Tmesisternus
bovistae, Caenocara (Anobiidae, Palaearctic Region)
braccata, Plateumaris
brachyptera obsoleta, Pycnopsis
brachyura, Blaps
brevicollis, Aulonothroscus (Throscidae, Palaearctic Region)
brevicollis, Conopalpus
brevicollis. Hegeter
brevicollis, Meloe
brevicollis, Monotoma
brevicollis, Nebria
brevicollis, Tarphius (Colydiidae, Palaearctic Region)
brevicornis, Myllaena
brevicornis, Oxypoda
brevicornis, Phrosyne (Cerambycidae, Ethiopian Region)
brevicornis disparilis, Phrosyne (Cerambycidae, Ethiopian Region)
brevicosta, Alphasida (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
brevipalpis, Helophorus
brevipennis, Acrotrichis
brevipennis, Nathrius
brevipennis, Oedemera
brevipennis, Paederus
brevirostre, Pseudoperapion
brevis, Ammoecius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
brevis, Anthaxia
brevis, Dinoderus (Bostrichidae, Palaearctic Region)
brevitarsis, Protaetia
brignolii, Colobopterus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
britteni, Hydraena
brooksi, Acmaeodera
bruijni, Tmesisternus
bruijni rufulus, Prosopocoilus
brunna, Serica
brunnea, Plataraea
brunneipennis, Atheta (Staphylinidae, Palaearctic Region)
brunnescens, Sybra
brunneum, Colon
brunneum, Obrium
brunneus, Aglenus
brunneus, Margarinotus
brunneus, Sericus (Elateridae Palaearctic Region)
brunnipes, Acentrotypus
brunnipes, Lathrobium (Staphylinidae, Palaearctic Region)
brunnipenis, Xylodromus
bubaloides, Bubas
bubalus, Nigidius
bucephala, Tomoxia (Mordellidae, Palaearctic Region)
bucephalus, Heliocopris
buddha kuijteni, Prosopocoilus
budensis, Purpuricenus
buettikeri, Bruchidius (Bruchidae, Palaearctic Region)
bullatus, Badister
buprestoides, Melasis
buprestoides, Spondylis
burmeisteri, Pseudoprotaetia
caelatus, Tesarius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
caeruleus, Involvulus
caesius, Amarygmus
caesum,.Omalium (Staphylinidae, Palaearctic Region)
caesus, Peltodytes
calabrica, Ceroplesis
calcarata, Doryscelis
calcaratus, Phyllobius
calida, Mylabris
caliginosus, Mitoplinthus
callosus, Araespor
calo, Pharaphodius (Scarabaeidae, Oriental Region)
calydonius oriens, Ditomus
cambodgensis, Aleochara
cambrica, Aloconota
cambricus, Coelositona
campanulae, Miarus
campestris, Cicindela
campestris, Microplontus
canaliculata, Drusilla
canaliculata, Stenelmis (Elmidae)
canaliculatum, Amphichroum
canaliculatus canaliculatus, Cyclommatus
canaliculatus, Nebrioporus
canaliculatus, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
canariensis, Eutrichopus
canariensis, Laparocerus
cantor, Glenea
cantori, Aphrodisium
capicola, Ochthebius
capito, Ditomus
caprea, Platycerus
capreae, Lochmaea
capucina, Eucnemis (Eucnemidae, Palaearctic Region)
capucinus, Bostrichus (Bostrichidae, Palaearctic Region)
capuzinus, Lepyrus
caraboides, Anthophagus
caraboides, Asaphidion
caraboides, Cychrus
caraboides, Hydrochara
caraboides, Melandrya (Melandryidae, Palaearctic Region)
caraboides, Platycerus
cardinalis, Glenea
carduorum, Ceratapion
caricis, Telmatophilus
carinatus, Cerambyx
carinatus, Heptaulacus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
carinatus, Hydrochus
carinipennis, Peschetius
carpini, Acalyptus
cartereti, Astraea
caschmirensis caschmirensis, Carabus
cassidioides, Corylophus (Corylophidae, Palaearctic Region)
castanea boucardii, Sternocera
castanea castanea, Sternocera
castaneum, Tetropium
castaneum, Tribolium (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
castaneus, Anostirus (Elateridae)
castaneus, Caccobius
castaneus, Cis (Ciidae, Palaearctic Region)
castaneus, Sphaeriestes (Salpingidae, Palaearctic Region)
castetsi, Onthophagus
catenatus, Scarabaeus
cavatus, Caccobius
cavernosa, Anthia
cavicollis, Lasconotus
cavifrons, Lasiorhynchites
cavifrons, Onthophagus
cecileae, Aulacoderus
celebensis, Dolichepilysta
celebensis, Neocollyris
celebensis, Sybra
celebiana, Batocera
cembrae, Ips
centricornis, Onthophagus
centromaculata, Labidostomis
cephalotes, Agaricophagus
cephalotes, Bradybaenus
cephalotes, Broscus
ceramboides, Pseudocistela (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
cerambyciformis, Pachytodes
cerasi, Orsodacne
cerealis, Chrysolina
cerdo, Cerambyx
cervicornis, Macrodontia
cervinus, Dascillus
cervus, Luvanus
cervus, Onthophagus
ceylonensis, Sybra
chalceus chalceus, Pogonus
chalcochlorus, Euonthophagus (Scarabaeidae,, Ethiopian Region)
chalcographus, Pityogenes
chalcomera, Psylliodes
chalybaea, Stolas
chalybaeus, Lydus
championi, Exocentrus
chelifer chelifer, Aegus
cheongae, Malayanochroma (Cerambycidae, Oriental Region)
chevrolati korbi, Carabus
chinensis, Callosobruchus
chinensis, Nasaltus (Histeridae, Oriental Region)
chinensis, Trachypholis
chlorina brevis, Synaptola (Cerambycidae, Ethiopian Region)
chrysanthemi, Mantura
chrysaspis jordani, Cloniophorus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
chrysocephalus, Psylliodes
chrysogramma callichromoides, Hybunca (Cerambycidae, Ethiopian Region)
chrysomelina, Dorcatoma (Anobiidae, Palaearctic Region)
chrysomelinus, Ceruchus
chrysomelinus, Tachyporus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
cicatricosa, Laccoptera
cincta, Cymindis
cincta, Dischista
cincta, Glycyphana
cincta, Mesoplatys
cincta, Mylabris
cinctipennis, Anthia
cinctus, Oniticellus
cinctus, Pheropsophus
cinerarium, Dorcadion
cinerea, Donacia
cinerea, Hologymnetis
cinereus, Graphoderus
cinnamomea, Leiodes
circellaris, Geostiba
circumdata, Cassida
circumdatus, Paradeloparius
circumfusus, Calomicrus
circumsplendens, Brevechelidonium
cirrata, Hydraena
cisti, Acmaeodera
civetta, Attagenus
clathratus, Carabus
clathratus arelatensis, Carabus
clathratus, Evodinus
clavicornis, Noterus
clavicornis, Orthocerus (Colydiidae, Palaearctic Region)
clavicornis, Stenus
clavipes, Acanthoderes
clavipes, Donacia
clermonti, Graphelmis
clivicollis, Labidomera
closteroides, Priotyrannus
clypealis, Hydrovatus
clypeata, Metopsia
clypeatus, Dixus
coarctatum, Actidium
coarctatus, Cyphon
coarctatus, Enochrus
coccineus, Anthocomus
coccineus, Endomychus
cochinchinensis, Apomecyna
coenosus, Euorodalus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
coeruleatus, Dichotymus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
coerulescens, Phytoecia
coeruleosignata, Astraea
cognata, Acrotrichis
cognatus, Cryptocephalus
collaris, Dinoptera
collaris, Mesocoelopus (Anobiidae, Palaearctic Region)
collaris, Stenichnus
collaris, Sybra
colossa, Eugenysa
colonoides, Nemadus
colossus, Heliocopris
comma comma, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
communis, Amara
complanata, Eurynebria
complanatus, Laemostenus
comptus, Epierus
comusioides, Parahyphus
concinnum, Megasternum
concinnus, Aulonogyrus
concinnus, Xylodromus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
concolor, Brachyusa
concolor, Holoxantha
concolor, Lophyridia
concolor, Oomorphus
conducta, Chaetocnema
confertus, Hydrovatus
confine, Euophryum
confinis, Clinteria
confinis, Pleuraphodius
confinis, Tithoes
confluens, Diplapion
conforme, Bembidion
confusa, Pimelia
confusus, Boeomimetes
confusus, Macroretrus
congener, Cylindronotus
congener, Nesotes
congestus, Nesotes
congestus, Rhantaticus
conicicollis, Euthiconus
conicus, Rhinocyllus
conjugatus, Aphodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
connexa, Sybra
connexus, Litargus
connexus, Polistichus
consimilis, Plateumaris
consobrinus, Amarygmus
conspersa, Euselates
conspersus, Anthonomus
conspicillatum, Oxysternon
consputus, Anthracus
constans, Aphodius
constanzae, Euchitonia
constellata, Chelymorpha
constricta, Cartodere (Latridiidae, Palaearctic Region)
constricta, Ordobrevia
constrictus, Cyclodinus (Anthicidae, Palaearctic Region)
contaminatus, Nimbus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
contractus,Megatelus
controversus, Chaetabraeus (Histeridae, Oriental Region)
convexicolle, Aphrodisium
convexiuscula, Amara
convexula, Atheta
convexus, Bryaxis
convexus. Exillis
convexus, Nalassus
coomani, Pachysternum
coracinus, Therates
cordata, Pachnoda
cordigera, Corymbia
coriaceus, Carabus
coriarius, Prionus
corniculiger, Onthophagus
cornifrons, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
cornutum, Ennearthron (Ciidae, Palaearctic Region)
cornutus, Bostrichoplites
cornutus, Epiphanis (Eucnemidae, Palaearctic Region)
coromandelensis, Hyperops (Tenebrionidae, Oriental Region)
coronata, Amorphocephala
coronatus, Liparus
corticalis, Dryophtorus
corticalis, Phloeopora
corticinus, Carpelimus
corticinus, Tachinus
corvinus, Parammoecius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
coryli, Apoderus
coryli, Lymantor
cosnardi, Erotides (Lycidae, Palaearctic Region)
costatus, Afrorthocerus (Colydiidae, Ethiopian Region)
costipennis, Hegeter
costipennis, Phenolia
coxalis, Anomala (Scarabaeidae, Oriental Region)
crassiceps, Ooidius (Carabidae, Ethiopian Region)
crassicornis, Eucorynus
crassicornis, Noterus
crassicornis, Orthocerus (Colydiidae)
crassipes, Donacia
crassipes, Pterolophia
crassus, Othius
crataegi, Lochmaea
crenata, Bitoma
crenata, Phyllodrepoidea
crenatus, Aphodius
crenulatus, Georissus
crenulatus, Proteinus
crepitans, Brachinus
creutzeri, Carabus
cribratum, Trinophylum
cribratus, Carabus
cribricollis, Cabirutus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
cribricollis, Gnophota
cribripennis, Hypargyra (Cerambycidae, Ethiopian Region)
cribripes, Adesmia
cribrum, Leiosoma
crinifer, Limnebius
crinitus, Anthicus
cristatus, Cristenes
croesus femorata, Mecosaspis (Cerambycidae, Ethiopian Region)
cruciferae, Phyllotreta
cruentata, Acidota
cruentata, Neocollyris (Carabidae, Oriental Region)
cruentatum, Apion
cruxminor, Lebia
cucullatus, Enarsus
cudraniae, Exocentrus
culinaris, Uloma
cuprarius, Polyzonus (Cerambycidae, Oriental Region)
cuprarius iodicollis, Amarygmus
cuprea, Ctenicera (Elateridae)
cuprea metallica, Protaertia
cuprea obscura, Protaetia
cuprea phoebe, Protaetia
cupreonitens, Cyclommatus
cupreus, Chalconotus
cupreus, Elaphrus
cupreus, Kheper
cupreus, Poecilus
cupreus, Rhynchites
cuprina, Protaetia
cupripes, Anomala
curculioides, Mycterus (Mycteridae, Palaearctic Region)
curculionides, Mesosa
currori, Philematium (Cerambycidae, Ethiopian Region)
currori nigripes, Philematium (Cerambycidae, Ethiopian Region)
cursor, Oxymirus
curtisi, Bryaxis
curtula, Aleochara
curtus, Arthrodeis
curvicarinatus, Onthophagus
cuspidatus, Anomognathus
cuvieri, Eupholus
cyanea, Popillia (Scarabaeidae, Oriental Region) (Rutelidae)
cyanella, Lema
cyaneus, Gymnopleurus
cyaneus, Orobitis
cyanipennis, Physodera
cyanipes, Eurymorpha
cyclonotus, Chaetabraeus
cylindrica, Tentyria (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
cylindracea, Sybra
cylindrica, Phytoecia
cylindricum, Sinodendron
cylindricus, Oxylaemus
cylindricus, Teredus
cylindrus, Platypus
cynoglossi, Dibolia
cypria, Tentyria (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
dahdah, Platysoma
dalbertisi, Catascopus
daliensis, Stenochroma
dalmanni celebensis, Odontolabis
dalmatina, Buprestis
dalmatinus, Purpuricenus
dama, Onthophagus
damarensis, Sthenias
damascena, Mylabris
daphnis daphnis, Phanaeus
darlingtoniana, Lebia
davisii, Oreodytes
decemguttata, Calomera
decemguttatus, Amithao
decemlineata, Leptinotarsa
decempunctata, Ropica
decipiens, Labidostomis
decoctor, Paulianellus (Scarabaeidae, Oriental Region)
decolorata, Cylindera (Carabidae, Oriental Region)
decoratus, Colobicus (Tenebrionidae, Australian Region)
deflexicollis, Hydrocyphon
deflexum, Leiosoma
degenerata, Pascoea
dehaanii, Cybister
dejeani, Microhoria
dejeani longipennis, Pachychila
delavayi Cylindera
dembickyi, Gastroserica (Scarabaeidae,Oriental Region)
demeijeri, Caedius
demon, Phanaeus
densistriatus, Pelorurus
dentata, Donacia
dentata, Drypta
dentatus, Cryptophagus
denticollis, Caccobius
denticollis, Enantolia
denticollis, Hadrobregmus (Anobiidae, Palaearctic Region)
denticollis, Megarthrus
denticollis, Silvanolomus (Silvanidae, Oriental Region)
denticulatus, Chlaenius
dentipes, Cheirodes (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
dentipes, Hoplobrachium (Tenebrionidae, Oriental Region)
deplanata, Sternoplax (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
depressiusculus, Pycnomerus (Colydiidae, Australian Region)
depressus, Aphodius
depressus, Carabus
depressus, Catopidius
depressus, Megarthrus
depressus, Pelecopselaphus
depressus, Platyderus
depressus, Rhizophagus
depressus, Xylodromus
dermestoides, Hylecoetus (Lymexylidae, Palaearctic Region)
dermestoides, Trixagus (Throscidae)
deserta, Microdera (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
desertus, Epepeotes
desfontainei, Purpuricenus
destituta, Sybra
detrita marani, Chalcophora
deusta, Aspidimorpha
devota, Sybra
dhuyi, Eupholus
diabolicus, Corticus
diadema diadema, Anthaxia
diadema, Eulasia
dianiensis, Myrmechusina
diaperinus, Alphitobius (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
diardi, Coilodera
dichroa, Pseudinca
dichrous, Deleaster
difficilis, Onthophagus
digitatus, Labarrus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
dilatata douei, Adesmia
dilatata getula, Adesmia
dilutus, Trigonophorus
dimidiata, Archicolliuris
dimidiata, Hygronoma
dimidiatus, Carpophilus
dimidiatus, Tragiscus
dimorpha, Hydraena
diota, Bledius (Staphylinidae, Palaearctic Region)
discifer, Patrus (Gyrinidae, Oriental Region)
discipennis, Batoscelis
discoidalis neghellinus, Pharaphodius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
discoidea, Omosita (Nitidulidae, Palaearctic Region)
discoides, Stolas
discolor, Pharaphodius
discomaculatus, Tmesisternus
discreta discreta, Cylindera
discretegrossesculpta, Neocollyris
discus, Blemus
dispar, Anisandrus
dispar, Rhizophagus
dispar, Tachyporus
dispar, Xystrocera
dissectus, Plegaderus
dissimilis, Heterothops
distincta, Actenodia
distincta, Epuraea
distinctus, Aphodius
distinctus, Glocianus
distinctus, Hyphydrus
distinctus, Semiotus
distincta, Epuraea
distinctus, Tmesisternus
diverseguttata diversenotata Mimoplocia
diverseguttata plurinotata Mimoplocia
diverseguttata, Mimoplocia
diversinotatus, Acrocyrtidus
diversus, Cerambycidae
dives, Ischiopsopha
dives, Onthophagus
divisus, Phalops
divisus, Tmesisternus
dochula, Hydraena
dohertyi, Stephanocrates
dolorosa, Limnobaris
domesticum, Trypodendron
domesticus, Opilo
dominica, Rhizopertha
dominus, Heliocopris
donovani, Temognatha
doriai, Megatelus
dorsalis, Anchomenus
dorsalis, Caccophilus
dorsiger, Hydaticus
dorsiger, Ooidius (Carabidae, Ethiopian Region
drumonti, Polyzonus
dubia, Anastrangalia
dubia, Anomala
dubia, Stenostola
dubius, Calyptomerus
duftschmidi, Oulema
dulcamarae, Pria (Nitidulidae, Palaearctic Region)
dulcamarae, Psylliodes
duodecimguttata, Anthia (Carabidae, Palaearctic Region)
duodecimguttata, Leptura (Cerambycidae, Palaeartcic Region)
duodecimpunctatus, Hycleus
duodecimpustulatus, Stictotarsus
duodecimstriatus, Atholus
duplicata, Magdalis
duplicatus, Cryptolestes
duponti duponti, Cosmodela (Carabidae, Oriental Region)
durvillei, Calomera
dusaulti, Chlaenius
dynastoides, Onthophagus
eacus, Golofa
ebeninum, Synapion
eberti, Acrossus (Scarabaeidae, Oriental Region)
eburnea, Stenocara
echinatus, Brachysomus
edwardsi, Phloiophilus
egregius, Oniticellus
ehnstromi, Baranowskiella (Ptiliidae, Palearctic Region)
elegans, Acupalpus
elegans, Akis
elegans, Aphodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
elegans, Eoporis
elegans, Ixorida
elegans, Metapocyrtus
elegans, Nebrioporus
elegans, Tmesisternus
elegantissima, Compsomera (Cerambycidae, Ethiopian Region)
elegantula, Yolina
elegantulus, Cryptocephalus
elegantulus, Lydus
elephas, Megasoma
elevata, Bitoma (Colydiidae, Australian Region)
elevatus, Ammoecius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
elevatus, Brychius
ellipticus, Laparocerus
elongata, Akis
elongata, Bhutania  (Colydiidae, Oriental Region)
elongata, Hololepta
elongata, Pleuronota
elongatula, Oxypoda
elongatulus elongatulus, Berosus
elongatulus, Neuraphes
elongatum, Colydium
elongatum, Nemosoma (Trogossitidae, Palaearctic Region)
elongatus, Holcoderus
elphenor, Copris
emarginatus, Lomechusa
emarginatus, Spercheus
emmae, Tiporus
emarginata, Uloma
emarginatus, Phaeochrous
emarginatus, Spercheus
emarginicollis, Brachymacroma
emmipoda, Pedostrangalia
ensifer, Coprophanaeus
episcopalis, Atheta
equestris, Styphlomerus
equiseti, Grypus
equisetioides, Dicronychus (Elateridae, Palaearctic Region)
eremita, Osmoderma
ericae, Micrelus
erichsoni, Omaspides
erichsoni, Pachyrrhynchus
erichsonii, Laricobius (Derodontidae, Palaearctic Region)
erosus, Tarphius
erratica, Amara
erratica, Pachytodes
erraticus, Aphodius
erythrocephala, Oberea
erythropterus, Staphylinus
estrellae, Chloridolum
esuriens, Enochrus
eunidioides, Sybra
euphorbiae, Aphthona
euphratica, Julodis
europaea, Siagona
europaeus, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
eustalactus, Psecadius
evertsi, Schmidtiana
exarata, Magdalis
exaratum, Ptilium
exaratus, Ochthebius
exaratus, Odocnemis
exaratus, Xenodochus (Carabidae, Ethiopian Region)
excavata, Protaetia
excavatus, Phyllognathus
excellens, Acmaeodera
excellens, Callistethus (Scarabaeidae, Oriental Region)
excellens, Metallichroma (Cerambycidae, Ethiopian Region)
excellens konduanum, Metallichroma (Cerambycidae, Ethiopian Region)
excelsa, Atheta
excisispes, Paracorymbia
exotica, Ptilodactyla
expedita, Hydraena
explanatidens, Exocentrus
exsculptus, Ochthebius
extensicollis, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
externa, Apolecta
faber, Ergates
fabricii, Erodius (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
fabricii, Teretrius
fagi, Cerylon
fagi, Ernoporicus
fagi, Silvanoprus
fairmairei, Diplotoma (Colydiidae, Ethiopian Region)
fairmairei, Euselates
falcifer, Onthophagus
faldermanni, Nalassus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
fallaciosa, Atheta
fallaciosa, Cylindera (Carabidae, Oriental Region)
fallaciosum, Coelostoma (Hydrophilidae, Oriental Region)
fallax, Bradybatus
farinosa, Acmaeoderella
farinosa, Cyphogastra
fasciata, Acalolepta
fasciata, Penichroa
fasciatus, Anthocomus
fasciatus, Anthribus
fasciatus, Byrrhus
fasciatus, Malthinus
fasciatus, Planolinus (Scarabaeidae, Palaerarctic Region)
fasciatus, Polyzonus
fasciatus fasciatus, Therates
fasciatus, Trichius
fascicularis, Acrotrichis
fascicularis, Trichostetha
fasciculatus, Araecerus
fasciculatus, Hyberis (Colydiidae, Oriental Region)
fasciger, Aphodius (Scarabaeidae, Oriental Region)
fastigatus, Paradidactylia (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
fastuosa, Eulasia
fastuosa, Pilemostoma
faunus, Sulcophanaeus
faustus cabrerai, Carabus
favieri fezzanus, Carabus
favieri, Morica
feisthameli, Sphaenognathus
feldspathicus, Dicaelindus (Carabidae, Oriental Region)
femoralis, Pachylomera
femoralis, Pedinus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
femoralis, Thanasimus
femorata, Cortodera
femorata, Crepidodera
femorata, Paleira
femorata, Sagra
femoratum, Callimellum
femoratus, Liatongus
fenestratus, Anthicus
fenestratus, Dromius
fenestratus, Heterocerus
ferenczi, Philhammus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
fergussoni, Tmesisternus
ferox, Onthophagus
ferrarii ferrarii, Heptodonta
ferreri, Lorditomaeus
ferrugator Ceroplesis
ferruginea, Neocrepidodera
ferruginea, Ostoma (Trogossitidae, Palaearctic Region)
ferrugineum, Cerylon
ferrugineum. Scleron
ferrugineus, Elater (Elateridae Palaearctic Region)
ferrugineus, Hetaerius
ferrugineus, Leistus
ferrugineus, Pityophagus (Nitidulidae, Palaearctic Region)
ferrugineus, Pocadius (Nitidulidae, Palaearctic Region)
ferrugineus, Rhizophagus
ferus, Arhopalus
festiva, Triplax
festiva, Xystrocera
festivum, Oxysternon
festivus, Amarygmus
festivus, Kheper
festivus, Sandracottus
festivus festivus, Therates
fieberi, Protaetia
figuratus, Pericalus
figuratus, Platymetopus
figuratus, Suphrodytes
filicornis, Smicrus
filiforme, Colydium
filiformis, Synaptus (Elateridae, Palaearctic Region)
filum, Dienerella   (Latridiidae, Palaearctic Region)
fimetarius, Aphodius
fimetarius, Euconnus
fissata, Drusilla
fissicornis, Onthophagus
flagellatus, Gymnopleurus
flaveolus, Malthinus (Cantharidae, Palaearctic Region)
flavescens, Drilus (Drilidae, Palaearctic Region)
flavescens, Tmesisternus
flavicollis, Zeugophora
flavicornis, Asteriza
flavicornis, Paromalus
flavicornis, Stenopterus
flavidulus, Eumetopus
flavilabris, Thopeutica
flavipennis, Hydrochus
flavipennis, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
flavipennis, Sybra
flavipes (Anthicus)
flavipes flavipes, Anthrenus
flavipes, Asaphidion
flavipes, Carpophilus
flavipes, Charopus
flavipes, Helophorus
flavipes, Melanchrous (Carabidae, Oriental Region)
flavipes, Notothecta
flavipes, Polydrusus
flavipes, Stenus
flaviventris, Pachnoda
flavocinctus, Megalinus
flavocinctus, Polyzonus
flavofasciata, Popillia (Scarabaeidae) (Rutelidae)
flavoguttata, Sybra
flavolineata, Acmaeodera
flavolinata cypricola, Acmaeodera
flavomaculata, Mimosybra
flavomarmorata, Sybra
flavosellata, Popillia (Scarabaeidae, Oriental Region)
flemingiae, Exocentrus
flexuosa, Cicindela
flexuosa, Mylabris
flexuosa, Sotira
flexuosus, Laccophilus
floccosa, Ichthyodes
floralis, Aethiessa
floralis, Omonadus (Anthicidae, Palaearctic Region)
florensis, Tmesisternus
floridana, Tetracha
fodiens, Onthophagus
foetens, Aphodius
foetidus, Aphodius
foliorum. Isochnus
fontana, Hydraena
forficula nakamurai, Prosopocoilus
formicaria, Netrodera
formicarius, Thanasimus (Cleridae, Palaearctic Region)
formosa togonica, Ionthodes (Cerambycidae, Ethiopian Region)
formosana, Rhomborhina
formosana, Protaetia
formosus, Oniticellus
fortipes, Sybra
fortunata, Nesarpalus
fossor, Teuchestes (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
fossor, Clivina
fossor, Necrophorus
fossulata, Prosopocera
foveatus, Neotrichus (Colydiidae, Ethiopian Region)
foveatus, Syntomus
foveicollis, Psiloptera
foveolata, Cylindera
foveolata, Oligella
foveolatus, Rabocerus
fragrans cranchii, Chromalizus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
frater, Lascotonus (Colydiidae)
fraxini, Hylesinus
freitagi, Hydraena
fretus, Stenus
freyi, Ichthyodes
fricator celebiana, Nupserha
friderici, Ixorida
friesii, Psilomastix (Cerambycidae, Ethiopian Region)
froggatti, Tmesisternus
froggattii, Cylindera
frontalis, Scymnus
frontalis, Zeugophora
fruhstorferi, Rhaphipodus
fruhstorferi fruhstorferi, Therates
frumentarium, Apion
fryi, Lucanus
fucicola, Actinopteryx
fugax, Deilus
fulgidicollis, Belionota
fulgidus, Gauropterus
fulgidus, Gymnopleurus
fuligineus, Oplostomis
fuliginosa, Lophyra
fuliginosus, Catops
fuliginosus, Ilybius
fullo, Polyphylla
fulva, Corticaria
fulva, Corymbia
fulva, Rhagonycha (Cantharidae, Palaearctic Region)
fulvicornis, Crepidodera
fulvicornis, Hemicoelus
fulvicornis, Trachypholis (Colydiidae, Australian Region)
fulvipes, Idiomelas (Carabidae, Ethiopian Region)
fulvipes, Platydracus
fulvipes, Protapion
fumatus, Cybister
fumatus, Tmesisternus
fumida, Leptusa
fumigatus, Euoniticellus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
fumigatus, Sphaerotachys (Carabidae, Ethiopian Region)
funebris, Desmidophorus
funebris, Stolas
funerata, Polyrhanis
funereus, Morimus
funesta, Oxythyrea
funesta, Protaetia
funestus, Zyras
fur, Ptinus (Ptinidae, Palaearctic Region)
furcatus, Bledius
fusca, Cantharis
fusca, Protaetia (Austral. Region)
fusca,Protaetia  (Orient. Region)
fusca, Sybra
fuscicornis, Phrynetopsis
fuscicornis, Podagrica
fuscilabris, Leptognatha
fuscipennis, Brachinus (Carabidae, Ethiopian region)
fuscipes, Calathus
fuscipes, Hydrobius
fuscipes, Paederus
fuscirostre, Exapion
fuscoapicalis, Sybra
fuscobiplagiata, Sybra
fuscolateralipennis, Sybra
fuscomaculatus, Syntomus (carabidae, Palaearctic Region)
fuscopicea, Cotinis
fuscostriatus, Onthophagus
fuscum, Olophrum
fuscum, Ptiliolum
fuscum, Tetropium
fuscus, Colymbetes
gabrieli, Tetropium
gagates, Diplognatha
gagates, Onthophagus
gagatinus, Liatongus
gahani, Chelidonium
gaisbergeri, Leptusa
galeatus, Onthophagus
gallaeciana, Oulema
gallicum, Cephennium
galloprovincialis, Monochamus
gambiensis, Paraclytra
gangeticus, Scarabaeus
gardneri, Exocentrus
gardneri, Trichodorcadion
gayndahensis, Paraphloeostiba (Staphylinidae, Palaearctic Region)
gazella, Cryphaeus
geelvinkianus, Tmesisternus
gemina, Chrysolina
gemmatus, Gymnopleurus
genei, Anthicus
genei, Cylindronotus
geniculatus, Dendrocellus (Carabidae)
geographicus, Mogulones
geranii, Zacladus
germanica, Cylindera
germanicus, Caenorhinus
germanus, Diachromus
germanus, Elaphropus (Carabidae, Ethiopian Region)
germanus, Liparus
germanus, Rhyssemus
germari, Omoglymmius (Carabidae, Palaearctic Region)
gertrudis, Schmidtiana
gestroi, Atholus (Histeridae, Oriental Region)
gestroi scabra, Tricondyla (Carabidae, Oriental Region)
ghardimaouensis, Aphodius
gibbioides, Sphaericus (Ptinidae, Palaearctic Region)
gibbosa,Cortinicara (Latridiidae, Palaearctic Region)
gibbulosa, Acmaeoderella
gibbulus, Crypticus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
gibbulus, Onthophagus
gibbus, Aphodius
gibbus, Phylan (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
gideon, Xylotrupes
gigantea, Euchroma
gigantea, Rhomborhina
giganteus, Tenebrio (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
gigas, Blaps
gigas, Colobicus (Colydiidae, Zopheridae, Oriental Region)
gigas, Neocerambyx
gigas, Tentyria
gilleti, Chlaenius
giraffa borobudur, Prosopocoilus
glaber, Combocerus
glaber, Hegeter
glabrata, Sphenoptera (Buprestidae)
glabratus glabratus, Carabus
glabratus tamaranus, Olisthopus
glabratus, Sphaerites
glabricollis sphinx, Litomeces (Cerambycidae, Ethiopian Region)
glabriculus, Octotemnus (Ciidae, Palaearctic Region)
glandium, Curculio
glastenvalum, Pareuryaptus (Carabidae, Oriental Region)
globosus, Ootypus (Cryptophagidae, Palaearctic Region)
globulus, Anacaena
globulus, Ephistemus
globulus, Rutidosoma
globulus, Trigonogenius (Ptinidae, Palaearctic Region)
globus, Amphicyllis
globosus, Dyschiriodes
godarti, Colpotus
godawari, Hydraena
gonzalesi, Eutrichopus
gracilis, Astenus
gracilis, Carpelimus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
gracilis, Dieckmaniellus
gracilis, Hydraena
gracilis rugosus, Litomeces (Cerambycidae, Ethiopian Region)
gracilis, Scopaeus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
graeca, Heterocnemis
graminicola, Atheta
graminis, Cleopomiarus
graminis, Miarus
granaria, Oligota
granarium, Trogoderma (Dermestidae, Palaearctic Region)
granarius, Aphodius
granarius, Sitophilus
grancanariensis, Hegeter
grandiceps, Cratognathus
grandis, Helophorus
grandis, Pseudoclivina
grandis, Pseudoeuchitonia
granulata, Endeitoma (Colydiidae, Neotropical Region)
granulatus, Carabus
granulatus, Ochthebius
granulicollis, Parahelichus
granulicollis, Procas
granulosus, Dorysthenes
granulum, Abraeus
gregaria, Aloconota
gregori, Aphodius (Scarabaeidae, Oriental Region)
gressitti, Tmesisternus
gressneri, Ptenidium
gressorius, Sitona
grisea, Soronia (Nitidulidae, Palaearctic Region)
griseoguttatus, Philicus
griseostriatus, Stictotarsus
grisescens, Sybra
griseus, Charagmus
griseus, Eretes
griseus, Tmesisternus
grohmanni, Augyles
grossa barbara, Tentyria
grossepunctata, Protocollyris
grueberi, Hydraena
guerini, Sandracottus
gueyraudi, Ixorida
guineensis, Pharaphodius
gustavii, Dicheirotrichus
guttatus, Panspaeus (Elateridae, Palaearctic Region)
guttifer, Anthicus
guttula, Bembidion
guttula, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
gymnopleura, Allardiana
haematocephalus, Pachytychius
haematodes, Apion
haemorrhoidalis, Adelotopus
haemorrhoidalis, Aphodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
haemorrhoidalis, Cercyon
haemorrhoidalis, Athous (Elateridae)
haemorrhoidalis, Liopterus
haemorrhoidalis, Sphaerotachys (Carabidae, Ethiopian Region)
halensis, Scarodytes
halensis, Sermylassa
halidaii, Micridium
hamatipennis, Heterobostrychus (Bostrichidae, Oriental Region)
haroldi, Phanaeus
haroldianus, Aphodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
harpalinus, Bradycellus
harpaloides, Ocys
harrisi, Megalorhina
hefferni, Dymasius
heisei, Pselaphus
helleri, Tmesisternus
helmsi, Lissotes
helopioides, Oodes
helvolus, Scydmoraphes
hemipterus, Carpophilus
hemipterus, Phosphaenus (Lampyridae, Palaearctic Region)
hemipterus, Valgus
hemisphaericus, Scirtes
hemprichi, Mylabris
heraldicus, Anomalipus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
herbaceus, Tmesisternus
hercules,  Dynastes 
hermanni, Hygrobia
heros, Catharsius
heros Hipparidium
heros, Passandra
herteli, Chelidonium (Cerambycidae, Oriental Region)
heterochropus, Mimela (Scarabaeidae, Oriental Region)
hexasticta, Anthia
hexasticus, Anubis (Cerambycidae, Ethiopian Region)
heydeni, Trichodes
heynei, Aphodobius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
hieroglyphicus, Tmesisternus
hilaris, Enedreytes
hillaryi, Hydraena
hilleri, Pseudeurostus (Ptinidae, Palaearctic Region)
hingstoni, Onthophagus
hippocastani, Melolontha
hippophaeus, Pachybrachis
hirta, Lagria
hirta, Tropinota
hirtella, Lebia
hirticollis, Pachydema
hirticornis, Simo
hirticornis, Tetraglenes
hirtipes, Harpalus (Carabidae, Palaearctic Region)
hirtus, Colobicus (Colydiidae, Zopheridae, Palaearctic Region)
hirtus, Hemicrepidius (Elateridae)
hirtus, Trinodes (Dermestidae, Palaearctic Region)
hispanica, Blaps
hispida, Trachypholis (Clydiidae, Australian Region)
hispida, Opatropis
hispidulus, Sitona
hispidus, Mesomorphus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
hispidus, Pogonocherus
hispidus, Trachodes
histeroidea, Popillia (Scarabaeidae, Oriental Region)
histeroides, Cerylon
histrio, Hydaticus
hoffmannseggi, Ceratophyus
holdereri, Alocoderus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
holtzi, Trichodes
hololeucus, Niptus (Ptinidae, Palaearctic Region)
holomelaena,Mordella (Mordellidae, Palaearctic Region)
holzschuhi, Palmar
honesta, Ropica
honestus, Harpalus
hookerorum, Omphalapion
hordei, Labidostomis
horioni, Ptilium
horni, Lordtitomaeus
hornimanni, Cyprolais
horsfieldi, Cyriocrates
horsfieldi, Glycyphana
hortensis, Carabus
hortensis, Chaetocnema
hortensis, Glischrochilus (Nitidulidae, Palaearctic Region)
horticola, Phyllopertha
hospita, Thamiaraea
humeralis, Anisotoma
humeralis, Cortodera
humeralis, Eupholus
humeralis, Lydus
humeralis, Sitona
humeralis, Synchita
humeralis, Tmesisternus
humeralis, Urophorus
humeralis, Zyras
humeridens occidentale, Gonocephalum
hummeli, Carabus (Carabidae, Palaearctic Region)
hyalinus, Laccophilus
hybrida, Atheta
hybrida, Colposcelis (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
hybrida transversalis, Cicindela
hydrochaeris, Aphodius
hydrophiloides, Dactylosternum
hygrotopora, Atheta
hypnorum, Tachyporus
hypochaeridis hypochaeridis, Cryptocephalus
hypochaeridis transiens, Cryptocephalus
hypocritus, Acalles
ictericus, Bodilus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
igneicollis, Chromacilla (Cerambycidae, Ethiopian Region)
igneicollis prolixa, Chromacilla (Cerambycidae, Ethiopian Region)
ignitus, Eumolpus
ilamensis, Hydraena
illaesa, Atelais
illigeri, Bembidion
illigeri, Hybosorus
illigeri, Tituboea
illusa, Glycyphana
imbutus, Onthophagus
immaculata, Smaragdina
immarginatus, Gastrallus (Anobiidae, Palaearctic Region)
immunda, Colenis
immundus, Aphodius
immune, Pirapion
imperator, Onthophagus
imperator, Sulcophanaeus
imperator alticollis, Sulcophanaeus
imperialis, Hedobia (Anobiidae, Palaearctic Region)
imperialis, Niphopelta (Colydiidae, Palaearctic Region)
impressa, Botanochara
impressa, Corticaria
impressa, Crepidodera
impressa peregrina, Crepidodera
impressa, Pachnodella
impressicollis, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
impressopunctatus, Hygrotus
impressum, Trogoxylon (Bostrychidae, Palaearctic Region)
impressus, Aplocnemus Dasytidae, Palaearctic Region)
impressus, Carpelimus
impressus, Paraphotistus, Elateridae, Palaearctic Region)
inaequalis, Hygrotus
inanis, Sybra
incana, Alianta
incana, Sybra
incanus, Brachyderes
incanus, Aplotarsus
incilis. Endestes (Colydiidae, Neotropical Region)
inclinatus inclinatus, Psalidoremus
incognita, Atheta
incognita, Lema
inconspectus, Rhinoncus
inconspicuus, Sternolophus
incretus, Berosus
incurva, Hydraena
incurvicornis, Liatongus
indica, Hydraena
indica, Ophionea
indicus, Berosus
indicus, Carpophilus
indicus, Chironitis
indicus, Pharaphodius (Scarabaeidae, Oriental Region)
indicus, Sisyphus
indigacea, Lemodes
indigna, Ropica
indubia, Atheta
induta, Ceropria
induta, Tetragonorrhina
inefficiens, Laccophilus
infasciatus, Tmesisternus
infinitus, Pharaphodius
inflata, Acrulia
inflatus, Hyberis (Colydiidae, Oriental Region)
infuscatus, Quedius
inops, Sitona
inornata, Bitoma (Colydiidae, Australian Region)
inquisitor, Calosoma
inquisitor, Rhagium
insecatus, Anotylus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
insidiosa, Paraleprodera
insignis, Berberomeloe
insularis, Acrotrichis
insularis, Aphodius (Scarabaeidae, Oriental Region)
insularis, Bitoma (Colydiidae, Australian Region)
insularis, Coxelus (Colydidae, Zopheridae) (Ethiopian Region)
integra, Rhytidodera
intercedens, Hegeter
intermedia, Acrotrichis
intermedius, Dorcus
intermedius, Euoniticellus
interrogationis, Brachyta
interrupta, Coptodera
interrupta, Pachnoda
interrupta interrupta, Sternocera
interruptofasciata, Calochroa (Carabidae, Oriental Region)
interruptofasciata flavolineata, Calochroa (Carabidae, Oriental Region)
interruptum, Omophron
interruptus, Dixus
interruptus, Liatongus
interruptus, Tetragonoderus (Carabidae, Ethiopian Region)
intricatus, Carabus
intrudens, Curculiondae
ínvreae, Quedius
inylchekensis, Aphodius
ioptera, Dropephylla
irregularis, Aphodius (Scarabaeidae, Oriental Region)
irregularis, Blepephaeus (Cerambycidae, Oriental Region)
irrorata, Sybra
isatidis, Psylliodes
ismenia ismenia, Homodela
israelicus, Anthrenus
italicus, Iphthiminus
itzingeri, Sternotomis
jacobsoni, Adelotopus
jaegeri, Hydraena
jalof, Scarabaeus
japetus, Heliocopris
janthinus, Cryptocephalus
jaspideus, Titoceres
javanica,Cyphogastra
javanus, Notocorax
javanus, Plaesius (Histeridae, Oriental Region)
jelineki, Cerchanotus (Colydiidae)
jockischii, Nebria
joliveti, Tmesisternus
jucunda, Gametis
julia, Stephanorrhina
juncorum, Reichenbachia
jungermanniae, Smicronyx
juvencus, Onthophagus
kaehleri, Purpuricenus
kapparicola schatzmayri, Tapinopterus
karelini, Protaetia
karmai, Hydraena
kashmiranus, Platynectes
kaszabi, Neosmectonia
kaszabi, Neptosternus
kchatriya, Onthophagus
kempi, Platambus
kenyasinuosa, Aleochara
keniensis, Onitis
khuntianus, Aganocrossus (Scarabaeidae, Oriental Region)
kiesenwetteri, Stenus
kirbyi, Drepanocerus
klaesii, Chloridolum
kleiniiperda, Longitarsus
klugi, Leptaleus
kolbei, Argyrophegges
koyamai, Lucanus
kraatzi, Liothorax (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
krikkeni, Histeridae
kunzei, Ptiliola
kurosawai, Pachyteria
labiatus, Cryptocephalus
labiatus, Therates
lacordairei, Odontolabis
lactator, Prosopocera
laeta, Mecosaspis (Cerambycidae, Ethiopian Region)
laetabilis, Canthydrus
laetus, Euchloropus
laetus, Lucanus
laevana, Atheta
laeviceps, Anthicus
laevicollis mandli, Megacephala
laevigata, Anochilia
laevigata, Calophaena
laevigata, Pimelia
laevigatus, Alphitobius
laevigatus, Proteinus
laevipennis, Cerobates
laevipennis, Cyphon
laevissimus, Onthophagus (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
laevistriatus, Kheper
laeviuscula, Clytra
lama, Clytus
lamarcki, Kheper
lambertoni, Coptomia
lampros, Bembidion
lancifer, Coprophanaeus
lanuginosa, Aleochara
laotium, Chloridolum
lapathi, Cryptorhynchus
lapponica, Phloeostiba
lapponum. Agoliinus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
laqueatus, Oxytelus
lardarius, Dermestes (Dermestidae, Palaearctic Region)
lardarius, Stephostethus (Latridiidae, Palaearctic Region)
latefasciatus, Amblystomus (Carabidae)
latefasciatus, Polyzonus
latefasciatus, Tmesisternus
lateralimarginalis, Cybister
lateralis, Agapanthia
lateralis, Cillenus
lateralis, Epepeotes
lateralis, Cercyon
lateralis, Sericoderus
lateralis lorquini, Prosopocoilus
laterimaculata, Falsepilysta
laticollis, Drepanocerus
laticollis, Melanobaris
laticornis, Xoanodera
latifascia, Tmesisternus
latreillei, Tentyria
latreillei latreillei, Therates
latus, Deronectes
lecourti peruanus, Phanaeus
lefebvrei, Glenea
lemnae, Tanysphyrus
lemoinei, Callipogon
lentus, Nudobius
lepida, Triplax
lepidii, Aulacobaris
lepidus, Platymetopus
lepidus, Stictonectes
leprieuri leprieuri, Prothyma
leprosa, Xeloma
lepturoides, Omophlus
letabus, Pleuraphodius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
lethierryi, Pachyrhinus
lethifera, Blaps
leucogaster, Phytobius
leucophthalmus, Sphodrus
leucopsideus, Trichodes
leucostictica, Sybra
levithorax, Pharaphodius
lewisi, Atomaria
lignarius, Phloeophagus
ligniperda, Hylurgus
lignorum, Tachinus
ligurica, Tentyria
lilii, Lilioceris
limbata, Epuraea
limbata, Rhagonycha
limbatum, Omophron
limbatus,Cybister
limbatus, Zyras
limbolarius, Neagolius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
limonii, Pseudaplemonus
linariae, Brachypterolus (Kateretidae, Palaearctic Region)
lineare, Dolichosoma
linearis, Atomaria
linearis, Corticeus
linearis, Denticollis  (Elateridae)
linearis, Euthia
linearis, Lyctus (Bostrichidae, Palaearctic Region)
linearis, Neocollyris
linearis, Oberea
linearis, Paradromius
linearis, Scarites
linearis, Xantholinus
lineata, Sybra
lineatocollis, Haliplus
lineatum, Trypodendron
lineatus, Sitona
lineatus, Porhydrus
lineifrons, Lophyra (Carabidae, Oriental Region)
lineola, Drypta
lineola, Neogalerucella
lineola, Orsodacne
lineolata, Sybra
linnaeanus, Gonioctena
linnei, Leiopus
litorale, Bembidion
litoralis, Phycosecis (Phycosecidae, Australian Region)
litorum, Diplopleurus
littoralis nemoralis, Calomera
littoralis, Necrodes
littoralis, Paederus
littoralis, Pogonus
litura, Hadroplontus
litura, Leiodes
liturata, Hoplopyga
liturifer, Zoodes
livens, Platynus
livida, Cantharis
livida, Nebria
livida, Pseudovadonia
lividus, Helochares
lividus, Labarrus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
lobulata, Homalopsis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
longiceps, Taurhina
longicollis, Cionus
longicollis, Monotoma
longicollis, Odoiporus
longicollis, Sagra
longicorne, Stromatium
longicornis, Atheta
longicornis, Autalia
longicornis, Luperus
longicornis, Thalassophilus
longimanus, Acrocinus
longipenne, Eusphalerum
longipennis, Hoplonyx (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
longipennis, Micropeplus
longipes, Sisyphus
longipes, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
longirostre, Rhopalapion
longitarsis, Parocyusa
longitarsus, Notoxus
longitarsus, Xyletinus (Anobiidae, Palaearctic Region)
longoelytrata, Lesteva
longula, Sybra
longulus, Corticeus
longulus, Mesomorphus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
lonicerae, Rhynchaenus
loti, Ischnopterapion
lotor, Tmesisternus
lotor externemaculatus, Tmesisternus
lotor mortyanus, Tmesisternus
louwi, Acmaeodera
luconica, Zorilispe
lucivorax. Ischiopsopha
luctor , Cereopsius
luctuosa, Ethelema (Colydiidae, Neotropical Region)
luctuosa, Plintheria
luczonicus, Hydaticus
ludekingi, Eumacronota
ludekingi, Odontolabis
ludifer, Zoodes
ludificator, Tmesisternus
lugens, Aphodius
lugens, Megapenthes (Elateridae, Palaearctic Region)
lugubris, Liocola
lugubris, Thompsoniana (Cerambycidae)
lumawigi,Chelidonium
lumawigi, Ipothalia
lunaris, Bitoma (Colydiidae, Australian Region)
lunaris, Copris
lunatum, Sphaeridium
lunatus, Callistus
lunatus, Gronops
lunifer, Lunaphodius (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
lunulata, Colliuris (Carabidae, Ethiopian Region)
lunulatum, Bembidion
lunulatus, Lordithon (Staphylinidae, Palaearctic Region)
luperus, Gonodera (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
lurida, Pidonia
luridipennis, Onthophagus
luridus, Aphodius
luridus, Dryops
lusitanica, Exosoma
lusitanica, Blaps
lusitanica, Timarcha
lutea, Lomaptera
luteicornis, Sybra
luteipes, Anthicus
luteola, Epuraea
luteola, Psylliodes
luteola, Xanthogaleruca
luteonigra, Trachypholis (Colydiidae, Oriental Region)
luteorubra, Platynaspis (Coccinellidae, Palaearctic Region)
luteostriatus, Tmesisternus
luteum, Eusphalerum
luteus, Cychramus (Nitidulidae, Palaearctic Region)
luxeri, Cantharolethrus
luzonica, Glycyphana
luzonicum, Aphrodisium
lyonessius, Astenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
lythri, Altica
lynx, Chlaenius (Carabidae, Oriental Region)
macleayi, Heterorrhina
macquarti malesiana, Glycyphana
macrophylla, Lomaptera
macropus, Tituboea
macularius, Sitona
maculata, Leptura
maculata, Podagrica
maculata, Trichis (Carabidae, Ethiopian Region)
maculata, Trigonoptera
maculatus, Acupalpus
maculatus, Aphodius
maculatus, Colotes
maculatus, Dermestes
maculatus, Platambus
maculicollis, Hydraena
maculicollis, Neocolobopterus
maculicollis, Sybra
maculicornis, Corymbia
maculicornis, Phyllobius
maculiventris, Temognatha
maculosopunctata, Mylabris
maculosa, Megopis
maculosus, Allogymnopleurus
madidus, Pterostichus
maerkelii, Triarthron
magicus, Copris
magnificus, Eupholus
mairei, Labidostomis
majalis, Berberomeloe
malabariensis, Taeniodera
malachitica, Perotis
malayana, Stenochroma (Cerambycida, Oriental Region)
malayanus, Gauresthes
malickyi, Pentagonica (Carabidae, Oriental Region)
malvae, Malvapion
malvae, Podagrica
manchuricus subtilicornis, Carpelimus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
mandibularis, Dymasius
mandibularis, Manda (Staphylinidae)
mandibularis, Prostomis (Prostomidae)
mandibularis, Pseudoclivina
mandschuriensis, Protaetia
manipularis, Julodis
mannerheimi, Anthia
mannerheimi, Stolas
mannerheimii, Caenorhinus
mannsfeldi, Ips
marchii, Thecturota
marcidus, Psylliodes
mariana, Chalcophora
marietti, Micropeplus
marinus, Aepus
maritima, Curimopsis
maritimus, Augyles
maritimus, Fleutiauxellus (Elateridae, Palaearctic Region)
marginalis, Axinotarsus
marginalis, Dytiscus
marginalis, Haploglossa (Staphylinidae, Palaearctic Region)
marginalis , Megopis
marginata, Acmaeops
marginata, Donacia
marginata, Odeles (Scirtidae)
marginata aurantia, Pachnoda
marginata murielae, Pachnoda
marginatus, Dalopius (Elateridae, Palaearctic Region)
marginatus, Eumorphus
marginatus, Malthodes (Cantharidae, Palaearctic Region)

 

marginella, Cymbiodyta
marginella, Hydrothassa
marginellus, Carpophilus (Nitidulidae, Palaearctic Region)
marginicolle, Clinidium (Carabidae, Palaearctic Region)
marginipennis, Onymacris
markovichianus, Endophloeus
marmorata, Prosopocera
marmorata, Xoanodera
marmoratus, Nanophyes
marmoratus, Pseudinca
marmoratus, Tmesisternus
maroccana, Pachychila
marqueti, Raymondionymus
marshalli, Parachariesthes
martensi, Hydraena
martini, Nebrioporus
mateui, Omonadus
mathewsi, Mantura
maura, Xeloma
mauritanicus, Tenebroides (Trogossitidae, Palaearctic Region)
maurus, Coenochilus
maurus, Microlestes
maurus, Quedius
maxillosus, Creophilus
maxillosus, Euryphagus
mechowi, Cloniophorus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
medialis, Laccophilus
medioalbosignata, Parepilysta
mediolanensis, Synchita (Colydiidae)
mediomaculata, Sybra
mediovittatus, Tmesisternus
megacephalus, Cylidrus
mehli, Tmesisternus
melanaria, Atheta
melanarius, Aamalorrhynchus
melanarius, Stenus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
melanarius, Xenodochus
melancholica, Myriochila
melancholica, Pachyteria
melancholicus, Neosiopelus (Carabidae, Ethiopian Region)
melanocephalum, Paramecosoma
melanocephalus, Longitarsus
melanocephalus, Philorhizus
melanogrammum, Strophosoma
melanostictus, Aphodius
melanostictus, Datonychus
melanura, Nacerdes (Oedemeridae, Palaearctic Region)
melanura, Odacantha
melanura, Pterolophia
melanura, Stenurella
melasoides, Isorhipis (Eucnemidae)
meliloti, Stenopterapion
melina, Epuraea
mellyi, Calodromus
melolontha, Melolontha
mendax, Saprosites
menelas, Sulcophanaeus
mercurialis, Hermaeophaga
merdarius, Esymus (Scarabaeidae, Palaearctic Region)
mergacerus, Liatongus
meridianus, Acupalpus
meridianus, Stenocorus
meridionalis, Caccobius
meridionalis, Eucinetus (Eucinetidae, Palaearctic Region)
merklii, Grammoptera
mesites. Xenocerus
mesomela, Atomaria
metallescens, Nephodinus
metallica, Abryna
metallifer metallifer, Cyclommatus
metutus, Ischioplites
mexaformis, Hydaticus
mexicanus, Phanaeus
meyerlei hacquardi, Tefflus (Carabidae, Ethiopian Region)
micans, Dendroctonus
micans, Hydrocanthus
micans, Xenodochus (Carabidae, Ethiopian Region)
microps, Quedius
micros, Trechoblemus
miles, Cerambyx
miles miles, Gnaphaloryx
miliaris, Aspidomorpha
militaris irregularis, Ceroplesis
milleri, Bembidion
milon, Phanaeus
mimas, Diabroctis
mimonti, Euboeus
mindanaonis, Dolichepilysta
mindoroensis, Sybra
minimum, Melanapion
minimus, Kissister
minimus, Zorochrus (Elateridae, Palaearctic Region)
minor, Molorchus
minor, Pterostichus
minor, Synaptola (Cerambycidae, Ethiopian Region)
minuta, Acrolocha (Staphylinidae, Palaearctic Region)
minuta, Corticarina (Latridiidae, Palaearctic Region)
minuta, Elodes
minuta, Gracilia
minuta, Kibunea (Elateridae)
minutum, Cryptopleurum
minutum, Eusphalerum (Staphylinidae, Palaearctic Region)
minutus, Latridius
minutus, Platycis (Lycidae, Palaearctic Region)
mirabilis, Amphiops
mirabilis, Campsiura
mirabilis, Catoscopus
mirabilis, Sphingnotus
mixta, Ipothalia
mixtus, Sandracottus
mixtus, Stenolophus
modeeri, Hippuriphila
modesta, Sybra
modestum, Ischnopterapion
modestus, Tiniocellus
moelleri, Glocianus
moesiacus, Dendarus
moestus, Aphodius (India)
moestus, Neocalaphodius (Kenya)
molitor, Tenebrio (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
mollis, Ernobius (Anobiidae, Palaearctic Region)
mollis, Maladera
mollis, Opilo
molossus, Catharsius
moluccanum, Platysoma
moluccarum, Glycyphana
monacha, Gymnetis
monilicornis, Xylostiba
monilis, Carabus
monilis, Laemophloeus
monoceros, Notoxus (Anthicidae, Palaearctic Region)
monographus, Xyleborus
monstrosus, Dialytes
monstrosus, Tarphius
montana, Phoracantha
montandonii, Acrotrichis
montanus, Neagolius (Scarabaeidae, Palaearctic Regiion)
montei, Clivina
monterioi, Dactylozodes
monticola, Bethelium
monticola, Chelidonium
monticola, Lesteva
monticola, Tmesisternus
montivagus, Stenus
mopsus, Onthophagus
moralesi, Cymindis
moratiae, Podanychroma
morbillosus, Carabus
mordax, Rhagium
morettoi, Caccobius
morio, Protaetia
morio, Stenus
morion, Tinotus
morosus, Derosphaerus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
moschata, Aromia
mouhoti, Onthophagus
mouhotii, Scarabaeidae
mucheia, Cloniophorus (Cerambycidae, Ethiopian Region)
mucronata, Sybra
muelleri, Agonum
multiformis, Anthelephila
multiguttata, Dicercomorpha (Oriental Region)
multiguttata, Dicercomorpha (Australian Region)
multilineata, Sybra (Cerambycidae, Oriental Region)
multipuncta; Blethisa
multipunctata, Orcesis
multipunctatus, Mycetophagus
multisetosa, Minuthodes
munsteri, Gyrophaena
murina, Euryalea

murinus, Agrypnus (Elateridae, Palaearctic Region)

murinus, Ontholestes
murinus, Porcinolus (Byrrhidae, Palaearctic Region)
muscorum, Mniophila
mustela, Scythropus
mutabilis, Cotinis
mutata, Cylindera
mutica, Macroplea
mutilatus, Carpophilus
mutillarius, Clerus
myrmecophilum, Ptilium
mysticus, Anaglyptus
nagaii, Ixorida
nalandus, Bruchidius (Bruchidae, Palaearctic Region)
namibianus, Ontochariesthes
namibica, Lophyra
namibicus, Anthrenus
nana, Gyrophaena
nanus, Microscydmus
nanus, Temnocerus
nannetensis, Gnathoncus
napi, Psylliodes
nasicornis, Oryctes
nasturtii, Drupenatus
natala, Macrotoma
natalensis, Lebia
natalicus, Amblystomus (Carabidae, Ethiopian Region)
natolica, Oedemera
navale, Lymexylon (Lymexilidae, Palaearctic Region)
navicularis navicularis, Crypticus
nebulosa, Mesosa
nebulosus, Coniocleonus
nebulosus, Leiopus
neghellianum, Stenolophus (Egadroma) (Carabidae, Ethiopian Region)
neglecta sublitoralis, Lophyra
negrosensis, Sybra
nemoralis, Carabus
nemorum, Phyllotreta
neopomeriana, Sybra
nepalensis, Paulianellus (Scarabaeidae, Oriental Region)
nepalensis, Trigonophorus
nepos, Carpophilus
nereis, Thryogenes
nero, Ocypus
neuwaldeggiana, Mordellistena (Mordellidae, Palaearctic Region)
nickerli, Eupholus
nicobarica, Glycyphana
niger, Anthicus
niger, Limnoxenus
niger, Tmesisternus
nigerrima, Acrotona
nigra, Pedaria
nigra, Phyllodrepa
nigra, Stenurella
nigrescens, Orthoperus (Corylophidae, Palaearctic Region)
nigricans, Cantharis (Cantharidae, Palaearctic Region)
nigriceps, Perigona
nigricollis, Taeniodera
nigricornis, Acritus
nigricornis, Chrysanthia (Oedemeridae, Palaearctic Region)
nigricornis, Proagoderus
nigricrus, Dichaetochilus (Carabidae, Ethiopian Region)
nigrinus, Sirocalodes
nigripes, Anomala (Scarabaeidae, Oriental Region)
nigripes, Phyllotreta
nigrirostris, Hypera
nigrita nigrita, Geodromicus
nigrita, Brachyodes (Carabidae, Ethiopian Region)
nigrita, Nialaphodius (Scarabaeidae, Ethiopian Region)
nigritarsis, Danacaeae
nigrithorax, Taeniodera
nigritulus, Caccobius
nigritus, Thaumastopeus
nigroaeneus, Kheper
nigroaeneus, Nesotes
nigrofasciatus, Tmesisternus
nigromaculata, Aspidimorpha
nigroruber, Pyropterus (Lycidae, Palaearctic Region)
nigrosparsa, Ropica
nigrotriangularis, Tmesisternus
nigrovittatum, Pachysternum
niloticum, Bembidion
nishiyamai, Wallacedela
nitens, Attelabus
nitens, Carabus
nitens, Garreta
nitens, Normandia (Elmidae)
nitens, Platystethus (Staphylinidae, Palaearctic Region)
nitens, Stenolophus
nitida, Cotinis
nitida, Sybra
nitidicollis, Scarabaeus
nitidipennis, Synaptola (Cerambycidae, Ethiopian Region)
nitidula, Anthaxia
nitidula nitudula, Habrodera
nitidulus, Megarthrus
nitidulus, Rhizophagus
nitidus, Sulcacis (Ciidae, Palaearctic Region)
niveirostris, Dissoleucas
niveoguttata, Protaetia
nobile, Phradonoma (Dermestidae, Palaearctic Region)
nobilis, Brachinus
nobilis, Gnorimus
nobilis, Oedemera (Oedemeridae, Palaearctic Region)
nobilis, Tragocephala
nobilis, Trichodes
noctiluca, Lampyris (Lampyridae, Palaearctic Region)
nodicornis, Bryaxis
nodifer, Cartodere (Latridiidae, Palaearctic Region)
noemi, Oxythyrea
nomas, Tentyria (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
notabilis, Chlaenius
notabilis, Diplopleurus
notatus, Philorhizus
novaebritanniae, Sybra
novemdecimpunctata, Anisosticta (Coccinellidae, Palaearctic Region)
novemdecimpunctata, Mylabris
novempunctata, Clytra
nubigena, Cryptocephalus
nubila, Sybra
nubilus, Lesticus
nucum, Curculio
nudus, Bruchidius
numida, Chrysolina
oberthuri, Mecynorrhinella
obesa, Minota
obirensis, Neocrepidodera
obliqua, Bolitochara
obliquelineata, Sybra
obliquus, Onthophagus
obliquus shimba, Onthophagus
obliterata, Aphidecta
oblitus, Copelatus
oblonga, Colaspidea
oblonga, Protaetia
oblonga, Leiodes
oblonga, Trachypholis (Colydiidae, Australian Region)
oblongiusculus, Scybalicus
oblongoguttata, Myzia (Coccinellidae, Palaearctic Region)
oblongus, Laccornis
oblongus, Phyllobius
oblongus, Tmesisternus
oblongoguttata, Myzia
obockianum, Stenolophus (Egadroma) (Carabidae, Ethiopian Region)
obscura, Pachyscelis
obscura, Donacia
obscura, Ischnoglossa
obscurellus, Pseudomedon
obscurior, Onthophagus
obscurus, Agriotes (Elateridae, Palaearctic Region)
obscurus, Barynotus
obscurus, Aphodius
obscurus , Bromius
obscurus, Helophorus
obscurus, Hylastinus
obscurus, Oxypselaphus
obsoleta, Pimelia
obsoletus, Carpophilus
obsoletus, Tmesisternus
obstrictus, Ceutorhynchus
obtectus, Acanthoscelides
obtusa, Prosodes (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
occator, Dicladispa
occipitalis, Endomia
occipitalis, Prosopocoilus
occultans, Dibolia
ocellata, Anatis (Coccinellidae, Palaearctic Region)
ochraceicollis, Sybra
ochreata, Plaesiorrhina
ochreovittipennis, Sybra
ochropus, Progonochaetus (Carabidae, Ethiopian Region)
ochus, Copris
octopunctata, Saperda
octopunctata, Tituboea
ocularis, Epuraea
oculata, Oberea
olemehli, Pseudochelidonium (Cerambycidae, Oriental Region)
olexai, Hylis (Eucnemidae, Palaearctic Region)
olivacea, Gonioctena
olivacea, Ischiopsopha
olivaceus, Tenuicomus
oliveri, Meliboeus
olivieri, Declivitata
olivieri, Polyphylla
omoplata, Anthia
ononis, Holotrichapion
opaca, Blitophaga
opaca, Oxypoda
opaca, Proraetia
opaca, Pseudozaena
opacus, Garreta
opalina, Coptomia
opalina, Torynorrhina
opatra, Pogonobasis (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
optatus optatoides, Oelenecamptus
opulentus, Bradybaenus
orbata, Atheta
orbicollis, Cephalostenus
orbiculare, Coelostoma
orbiculata, Apteropeda
ordinata, Sybra
oricalcia, Chrysolina
orichalca orichalca, Agestrata
orichalcina orichalcina, Neocollyris
orientalis, Anoxia
orientalis, Cerchanotus (Colydiidae, Oriental Region)
orientalis, Dendarus (Tenebrionidae, Palaearctic Region)
orientalis, Endeitoma (Colydiidae, Australian Region)
orientalis, Galerita
orientalis, Protaetia
ornata, Euselates
ornata, Sybra
ornatum, Oidosoma (Chrysomelidae, Ethiopian Region)
orpheus, Amblystomus
oryzae, Sitophilus
oscillator, Stenus
osmanlis, Anomala
ottamana, Acmaeodera
ottomanum, Brachypteroma
ovatipennis, Noserius
ovatus, Clitobius (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
ovatus, Elaphropus (Carabidae, Ethiopian Region)
ovatus, Hyphydrus
pactolus, Onthophagus
pakxensis, Polyzonus
palaeno, Phanaeus
palawana, Sybra
palawanica, Schmidtiana
pallens, Adrastus (Elateridae, Palaearctic Region)
pallens, Euoniticellus
pallens, Eusphalerum
pallens, Helochares
palliata, Sybra
palliatus, Hylurgops
palliatus, Tanymecus
pallidactylus, Ceutorhynchus
pallidicornis, Atheta
pallidipenne, Bembidion
pallidulus, Agriotes
pallipes, Kalcapion
pallitarsis, Stenus
palmata, Macrotoma
paludosa, Cantharis
palustris, Eubria
palustris, Hydroporus
pan, Enema
panayarum, Aphrodisium (TYPE)
panayarum, Aphrodisium
paniceum, Stegobium (Anobiidae, Palaearctic Region)
panfilovi, Neocollyris
pantherina, Oxythyrea
pantherina, Sybra
pantherinus, Caccobius
papaveris, Eulasia
papposus, Limnebius
papuana, Apomecyna
papuanus, Rhopalocerus (Colydiidae, Australian Region)
papuensis, Glenea
paradoxus, Metoecus (Ripiphoridae, Palaearctic Region)
parallelepipedus, Abax
parallelipipedus, Dorcus
parallelepipedus, Esolus (Elmidae)
parallelepipedus, Paromalus
parallelocollis, Rhizophagus
parallelus, Abacetus
parallelus, Aegus
parallelus, Eodrepanus
paranigriceps, Cercyon
paraplecticus, Lixus
parilis, Colobicus (Colydiidae, Zopheridae, Oriental Region)
parobiensis, Tmesisternus
parryi paradoxus, Hexarthrius
partefuscolateralis, Sybra
parva, Maladera (Scarabaeidae, Oriental Region)
parvulus, Elaphropus
parvulus, Onthophagus
parvus, Euoniticellus
parvulus, Laccophilus
parvulus, Mesontoplatys
parvulus, Microsicus (Colydiidae, Zopheridae, Nearctic Region)
parvulus, Rhizophagus
pascoei, Coptocercus
passerini, Pycnocerus (Tenebrionidae, Ethiopian Region)
patrua, Sybra
patruoides, Sybra
pauli, Tmesisternus
pauli, Tmesisternopsis
pauxillus, Caenorhinus
paykulli, Myrmetes
paykulli, Tituboea
payeni, Therates
pectinicornis, Ctenicera
pectinicornis, Ptilinus (Anobiidae, Palaearctic Region)
pectinicornis, Schizotus (Pyrochroidae, Palaearctic Region)
pectoralis, Protaetia
pederzanii, Rhantus
pedestris, Formicomus
pedicularius, Anthonomus
pedicularius, Kateretes
peeli peeli, Prosopocera
peirolerii, Neocrepidodera
pellio, Attagenus (Dermestidae, Palaearctic Region)
pellucida, Exomias (Curculionidae, Palaearctic Region)
penicillata, Imantocera
perforata, Saperda
pericalloides, Stricklandia
pericarpius, Rhinoncus
perpusillus, Abraeus
persica, Agapanthia
persicus, Trichodes
persimilis, Tmesisternus
perspicillaris, Chlaenius
perspicillaris, Cypholoba
peruviana, Agenysa
petrovizianus, Onthophagus
petularis, Sybra
peyroni, Chromovalgus
pfeifferi, Broxylus
phanaeiformis, Onthophagus